Archiv pro měsíc: Srpen 2017

Ohlédnutí za Crémantem z Maranges

P1200602 A a M Bouthenetové

Dnes to bude o čistém Pinotu Noir od Marka Boutheneta z Maranges. Účastníci Komunitních bedýnek už znají předchozí ročník z prázdninových bedýnek 2015. Tehdy jsem přivezl asi 70 lahví. Letos v únoru už jen šest, ty padly na degustacích. Víc jsem nedostal, protože výhled na letošek byl nulový. Úroda ročníku 2016 byla mizivá a jako první to odnesl Crémant, nezbyly na něj hrozny. Číst dál

Malý kvíz

BL P1320208 Agriturismo Colombaia

V pondělí jsem vymýšlel a plánoval cestu do Itálie. Při tom jsem si vzpomněl na nedávný čtenářský zážitek. Abyste o nic nepřišli, dám ho i tady na blogu. Jeden z nejvlivnějších vinných kritiků současnosti tento týden zveřejnil článek o zajímavém vinařském regionu. Z textu vytrhávám jeden citát o dvou místních odrůdách: Obě odrůdy charakterizují vysoké výnosy a odolnost vůči chorobám. Proto je, logicky, pěstitelé vysazovali všude. Bohužel tyto odrůdy dávají suchá vína, která jsou přinejlepším nevýrazná a nudná, a spolu s dalšími vlivy způsobily, že tato vína měla (…) špatnou pověst.
Hádanka pro pozorné čtenáře: který region a které dvě odrůdy měl autor na mysli?
a) Burgundsko, Aligoté a Sauvignon
b) Lazio, Malvasia Puntinata a Malvasia Bianca di Candia
c) Toskánsko, Vernaccia a Trebbiano Toscano
d) Morava, Hibernal a Zweigelt
e) údolí Loiry, Côt a Melon de Bourgogne

Nehraje se o žádnou výhru, ale uvítám vaše tipy! A protože vím, že ochota publikovat veřejně mizí, můžete hlasovat anonymně tady, a po čase zveřejním výsledky.

Pozdní sběr srpnový

Fakt bych chtěl umět psát. Zjistil jsem, že nejlepší na světě je modrá obloha, sem tam mráček, zapadající slunce a bzučící vosy. Moje zahrada se několikrát za odpoledne změní. Sedím na křesílku s lahví vína, neuroticky klikám na notebooku po webu. Užírám topinky a obloha nademnou triumfuje. Chtěl bych to umět sdílet, ale neumím. Šidím to tím, že píšu o víně, o lidech, o cestách. Psychiatr by řekl: stále jen o sobě. Na oblohu, mraky, zatmělé nebo naopak extrovertní světlo si netroufám. Na to by bylo dobrý haiku nebo sonety, ale to se už asi nenaučím. Dělám co můžu. Fakt se snažím!

BL 480 Il Campanile

Číst dál

Čtvrtletní kontrola, Orvieto

BL IMG_20170822 Campo 2014

Tři a půl měsíce poté jsem neodolal a znova vyzkoušel orvietské Campo del Guardiano 2014 z vinařství Palazzone. V paměti jsem ještě měl zavřený, nepříjemný projev z dubnové degustace, ale stýskalo se mi po Itálii. V červenci jsem musel z vážných důvodů zrušit dovolenou v orvietském Asisi, padla na to i zaplacená záloha na ubytování. V plánu byla Perugia i nedaleké Montepulciano, samozřejmě vinařství Palazzone, Perticaia a mnoho dalších. Když jsem se zotavil a vyjel, vydalo to už jen na Benátky, Luganu a Valdobbiadene. Prosecco jsem nakonec zamítl, benátské zkušenosti mě znovu utvrdily v tom, že Prosecco se má vybírat podle ceny. Čím levnější, tím lepší. Prosecco od Zonina za 3,45 EUR v toskánských supermarketech roku 2004 dodnes nic nepřekonalo, a to je prosím Zonin největší soukromé vinařství v Itálii.   Číst dál

TOP 5 klišé o víně

Jestli vás neotravuje, když u finále fotbalového Mistrovství světa televizní komentátor mele o Strážci Svatyně, německém Stratégovi neho o Snajprovi, co orazíkoval tyč, tak dál nečtěte. Klišé a fráze vám nevadí a nejspíš si nic lepšího ani nezasloužíte. Pro všechny ostatní jsem sepsal vlastní seznam TOP 5 nejčastějších a nejhloupějších klišé o víně.

1. Ryzlink je král vín a víno králů.
2. K ocenění naturálních (autentických a vůbec jakýchkoli) vín potřebujete mít otevřenou mysl.
3. Znalci pijí jen suchá vína.
4. Nesířená (nefiltrovaná) vína jsou lepší než vína se sírou (filtrovaná).
5. Po naturálních (biodynamických, nesířených atd.) vínech nebolí hlava.

Pokaždé, když je napíšete, Bůh zabije jedno nevinné koťátko.

Samozřejmě platí přísloví o břevně ve vlastním oku. Jestli pan Sklenička taky něco podobného používá, můžete mu to hned napálit v komentářích :-)

Dobré světlo z Oregonu

Slogan vinařství říká „Kalifornská opulentnost a oregonská elegance,“ a jsem nakloněný tomu uvěřit. Dárek od českého ekonomického emigranta, bývalého účastníka Komunitních bedýnek. Intervaly jeho návštěv ve staré vlasti se prodlužují, ale svědomitě přiváží ukázky amerických vín s kontinuálně se zvyšující kvalitou. Elouan Pinot Noir Oregon 2015 má šroubovací uzávěr a nezvykle stylizovanou etiketu, ale asi bych měl napsat pár poznámek o výrobci.

BL P1330973 Elouan Lahev

Číst dál

Meursault po deseti letech

Meursault náměstí

Po více než deseti letech bych už mohl opisovat sám od sebe. V červnu 2007 jsem otvíral blog poznámkami o Meursaultu 2005 psanými kulometnou dikcí. Minulý týden jsem si našetřil stejný Meursault 2013, takže relativně o dva roky starší. Ostatní atributy zůstaly, stejná zahrada, stejná ryba i okurkový salát (z nakládaček). Z etikety zmizel climat „Millerans,“ ale myslím, že to byla jediná změna, prostě ho tam pan de Sousa přestal uvádět.   Číst dál