Je jen málo věcí, které mě dokáží smířit s podzimem. Jednou z nich jsou houby. Nebo novelizace Vinařského zákona zlobovaná ve prospěch velkých producentů a dovozců vína, které potom můžete lahvovat jako moravské. Houby rád sbírám a rád je jím. Letos to vypadalo na velkou prohru. Kdekdo na Facebooku postuje plné koše hub, jen já nic. Až do středy. Nálezy nic moc, ale dno košíku je pokryté a na dvě smaženice to vyjde. Karta se obrací, začínám žít!
Archiv pro měsíc: Říjen 2016
Riesling podle Jancis Robinson
Před měsícem jsem tady propagoval jednadvacet let starý TV kurz Jancis Robinson, ale přes původní předsevzetí jsem se k němu znova dostal až teď. Beru to napřeskáčku, v neděli odpoledne Riesling.
Úvod s bernkastelským hradem mě úplně dojal a dál jsem to hltal jako šestiletý kluk Večerníček. Nejvíc mě dostalo, že některé myšlenky, které jsem pokládal za poměrně nové, měla Jancis už tehdy. Moc doporučuju skouknout. Není lepší reklamy na moselské ryzlinky. Jestli vám to něco připomene, objednávejte tady.
V pondělí večer povedu v Praze degustaci s pěticí burgundských Montagny Premier Cru, takže mě zarazila poznámka JR o nudné šardonce :-) Rozhodl jsem se, že to vyzkouším a zařadil na seznam (mezi Chardonnay a Pinot Noir) jeden moselský ryzlink. Uvidíme, jak obstojí mladý ryzlink, který nedávno dostal 91 bodů na Prague Wine Trophy po barikovaném Premier Cru z Burgundska :-) Těším se!
Závěr Sicílie a suchý ryzlink z Mosely
Včera jsem slíbil, že na čas přestanu propagovat Sicílii. Co se slíbí, to se splní, jak říkávaly moje malé děti, a tak opouštím sluncem rozpálený a mořem ochlazovaný, věčně kvetoucí, voňavý a pestrobarevný středomořský ostrov a vezmu vás do břidlicového, mlhavého, mrholivého a deštivého, sychravého údolí řeky Mosely, s věčně zataženou oblohou. Kdo by odolal? Číst dál
Sicilský oběd – kulinářský kaleidoskop
Ještě jednou ohlédnutí za sicilským pobytem v červnu 2015 a pak už na chvíli přestanu se Sicílií prudit :-) slibuju! Jeden z bedýnkářů připsal do přihlášky, ať mu dám nějaké tipy na snoubení jídel s Marsalou. Nebál bych se vyzkoušet cokoliv z fotek, ale jestli mě napadne konkrétní recept, tak pošlu. Dnes fotoblog z oběda v sicilském vinařství.
Znovu Sicílie
Na pomoc v rozhodování nerozhodným dnes kopíruju rok starý článek o degustaci vín sicilského vinařství Cantine Arini. Přihlášek do aktuálních sicilských bedýnek se už sešlo dost na to, abych vína bratrů Ariniových přivezl, ale budu rád za další dušičky. Sicílie nejsou jen tichá vína a Cantine Arini jsou jedním z dvacítky výrobců Marsaly, unikátního fortifikovaného vína.
Cantine Arini, Marsala, Sicílie
Pár fotek ze Sicílie
Ve čtvrtek jsem vyhlásil sicilské bedýnky a o víkendu jsem se probíral fotkama z několika dnů, které jsem strávil na Sicílii na konci června 2015 na pozvání italské marketingové agentury, která propaguje italská vinařství. Podrobněji jsem o tom psal v červnu a červenci 2015, teď jen propagační přehlídka fotek. Na úvod výhled ze salonku ve čtrnáckém nebo patnáctém patře hotelu, kde celý první den běžely degustace s vinaři. Číst dál
Padesátá bedýnka. Sicílie. Marsala!
Padesátá bedýnka láká k oslavě, je to výzva připravit něco speciálního. Po ročních úvahách to u pana Skleničky vyhrála Sicílie, a když už Sicílie, tak ne ledajaká. Vybral jsem tu největší sicilskou specialitu jménem Marsala. Kdy jindy než před Vánoci? Číst dál
Pergolaia 2009
V komentářích k padesáté bedýnce jsem psal o dvou možnostech sestavení, tedy Sicílie z jednoho vinařství nebo mix různých vín, ideálně z několika vinařských oblastí. Na Sicílii jsem napsal (Marsala!) a čekání na odpovědi si krátím zkoumáním možností druhé volby, tedy vzpomínkami na vína z nedávných i dávných bedýnek. Jedno z (pro mě soukromě) důležitých vín byla toskánská Pergolaia, moderní Sangiovese z biodynamického vinařství Caiarossa. V posledních letech jsem ji zanedbával a hledal za ni náhradu. Už několikrát jsem měl dojem, že jsem ji našel, ale pondělní večer to zpochybnil. Číst dál
Volby a sekt, povolební kocovina
Ostýchal jsem se dát dnešní příspěvek hned v pondělí, aby to nevypadalo, že jsem o volebním víkendu slavil. Ne že by nebylo co zapíjet, volební výsledek hatemana Haška povzbuzoval k otevření dobrého šampaňského, a neuvěřitelný senátorský kandidát Stanislav Huml u nás ve středních Čechách taky neprošel. Přes tyhle klady, kdyby se našel kupec na můj dům u Prahy, hned bych někam odjel. Číst dál
Pozdní osvícení aneb jak je to s mineralitou
Ještě si vzpomínám, jak jsem si při prvním setkání lámal hlavu s moselským kabinetním ryzlinkem Dr. Hermanna z vinice Erdener Treppchen. Když shrnu ve zkratce svoje tehdejší poznámky k vůni, byl to vychladlej popelník s cigaretovejma špačkama a rozpálené živičné povrchy silnic. Kdyby to nebyl ryzlink, zapsal bych si bez váhání barikovej sud, ale ryzlink nikdo nedává do bariku. Teď jsem se s podobným dilematem setkal u burgundské šardonky. Před rokem jsem si vybíral z Berthenetových Montagny Premier Cru Les Platières a Mont Cuchot a vybral jsem Les Platières. Dostal jsem k tomu vysvětlení o podílu barikových sudů, ale to teď nechci zpochybňovat – rozdíl mezi deseti a dvaceti procenty sudu je pro mě na hranici rozpoznatelnosti.
Degustace v říjnu
Jestli jsem občas na blogu fňukal, že nemám místo, kde bych pořádal degustace, tak se situace možná obrací k lepšímu. Dostal jsem nabídku využít krásný nový prostor v soukromých prostorách na Praze 4 a rovnou jsme se si domluvili termín. Pondělí 24. října v 18:30 hodin. Adresa je Družná ulice, podrobnosti pošlu přihlášeným zájemcům spolu s potvrzením.
Na programu první degustace budou šardonky z burgundského Montagny (od Bertheneta) včetně bonusů v podobě dvou sektů a jednoho Premier Cru, které se do bedýnek nevešly, to aby je mohli ochutnat i ti, kdo se tentokrát nezúčastnili. Chci vzít i Pinoty z únorové bedýnky a asi pár dalších vín, asi Vino Nobile z Gracciana.
Budu vybírat asi 400 Kč jako příspěvek na vína. Je nutná rezervace a je nutné přijít včas, abychom po začátku degustace ve druhém patře s vyhlídkou na Berounku mohli zamknout hlavní vchod a věnovat se jen vínu. Těším se na vás, přihlásit se můžete tady.
Složitá Harmonie
Podruhý to už není překvapení. Když jsem před rokem našel v Montagny u mistra čistých šardonek oxidativně postavený sekt, byl jsem u vytržení. Dodatečně jsem si ověřil, že podobně působil i na některé bedýnkáře, kteří se v oxidativních, autentických až naturálních vínech rochní jako hroši v bahně. Navíc to byl senzační ročník 2010 s kyselinou, která by unesla i zmiňovaného hrocha. S dalším ročníkem jsem byl opatrný a objednal jsem si jeden karton.
Harmonie 2011 Brut, Crémant de Bourgogne, Berthenet et Fils
Číst dál