Archiv pro měsíc: Září 2016

Velká medaile pro velký ryzlink

Ve čtvrtek večer přišly výsledky třetího ryzlinkového kola soutěže Prague Wine Trophy. Po velké účasti v loňském čtvrtém kole jsem se zachoval skromně a přihlásil jediný ryzlink, Erbesův 2015 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese Alte Reben feinherb.

P1280518 2015 UW SP AR ERBES

Porota, ve které hodnotila i první česká Master of Wine Lenka Sedláčková mu nadělila pěkných 91 bodů. Těch pár vín, která dostala víc bodů, bylo ze starších ročníků, byla to nejvýš hodnocená patnáctka v soutěži :-) Je to víno z víc než sedmdesát let starých pravokořenných vinic a každoročně si na soutěžích vede dobře… V dubnových moselských bedýnkách jsem ho neměl, protože tehdy ještě nebylo nalahvované, ale jestli ho ještě Stefan Erbes má, slibuju, že ryzlink zařadím do některé pozdější bedýnky.

Nedávno jsem tady psal o (pro mě trochu nepochopitelných) poznámkách Franka Smulderse MW o soutěžích vína, ale z vlastní zkušenosti vím, že když se pět a víc porotců shodne na hodnocení přes 90 bodů, je to malej zázrak :-) Takže velká gratulace Erbesům do Ürzigu a taky několika šťastlivcům, kteří si ho ode mě v létě koupili… přidal jsem ho do aktuální Nabídky týdne, kterou najdete na liště menu úúúplně vpravo!

Ve čtvrtek se už u Berthenetů v Montagny nakládaly šardonky pro aktuální Burgundské bedýnky, takže od pondělí asi budu vydávat první bedýnky těm, co už poslali zálohu. Hezký víkend!

Kurz Jancis Robinson veřejně

Pozdě v noci  jsem dorazil domů z degustace Branka Černého a patnácti vín z letošního ročníku soutěže Král Vín. Našel jsem si tam několik vín, o kterých bych rád napsal podrobněji, ale místo přepisování zápisků z degustace o půlnoci čučím na jednadvacet let stará videa. Nenechte si to ujít!

jancis-r-a-dominique-lafon

Pětihodinový kurz Jancis Robinson z roku 1995 je k vidění na youtube.com. Seznam všech dílů je tady, sám jsem v noci skouknul druhý díl (Chardonnay) a byl jsem nadšený (na obrázku Jancis R. a mladý Dominique Lafon). Chardonnay moc doporučuju všem čtenářům, účastníkům burgundské bedýnky z Montagny rovnou jako povinnou četbu. Kontrolní otázka: jak se liší přístup australských a burgundských vinařů k Chardonnay? Je důležitější odrůda nebo místo?

Už asi vím, co budu dělat o víkendu!

Tři roky starý moselský ryzlink

Listuju starými záznamy na blogu a nacházím moselský ryzlinkový sekt, Spätlese z roku 1991 a další rarity, ale skoro nic o Kranklay z roku 2012 . Otevřel jsem lahev v pondělí večer jako sedativum. Zamlada jsem jako prevenci stressu žral čokoládu, při velkém pracovním vypětí jsem dokázal za večer zlikvidovat celou Studentskou pečeť. To už bych dnes nemohl, zato podvědomě otvírám slaďáky. V pondělí jsem uzavíral objednávky do Burgundské bedýnky. Ne že by to byla nějaká dřina, ale stále víc účastníků bedýnek nechává přihlášku na poslední chvíli. Když jsem ráno napsal nepřihlášeným, že večer odlétáme, strhla se lavina přihlášek. Už to znám, jen si na zahradě otevřu detektivku a něco sladkého a zůstávám klidný…

p1300642-2012-kranklay

2012 Ürziger Würzgarten Kranklay Riesling Spätlese, Weingut Karl Erbes  
Číst dál

Studený úterní večer na zahradě s kamarádama

p1300319-pinot-fin-2012-arnoux-a-rr-robek

Ještě musím stihnout spoustu věcí, a já je taky stihnu! Chci si ještě užít nějakou zábavu s kamarádama (i s kamarádkama) a spoustu dobrýho jídla a vína. Nechci už pít žádný patoky a díky pokročilému věku vím něco o tom, jak se přírodní cykly střídají, takže vím, že ročník 2015 je velká příležitost, která se hned nebude opakovat. Kdybych měl velkej sklep a fůru peněz, nakoupil bych tuny vín z dvatisícepatnáctky: Moselu, Alsasko, Burgundsko, Beaujolais a Toskánsko. Nejspíš budou výborný i další regiony, ale tady píšu jen o vlastní zkušenosti a o tom, co jsem zažil. Ti mladší (a vnímavější) z nás možná budou v příštích letech objevovat slabší ročníky, budou se jima prokousávat jako krtek zahradou a vzpomínat na patnáctku, jako jsem já při degustacích ročníků 2013 a 14 vzpomínal na desítku a dvanáctku. Mít tak velkej sklep a fůru peněz, už bych to s patnáctkou doklepal až do hrobu :-)

Nové Burgundské bedýnky se zatím plní uspokojivě: účastníků je málo, ale objednaných vín spousta. Přidejte se taky, bez vás to nepůjde! Podrobnosti jsou tady, přihláška tady.

Burgundská bedýnka

Saint Aubin z Montrachetu

Burgundsko na sebe strhává zájem zapálených milovníků vína. Získalo si až kultovní postavení, vzbuzuje nekritické emoce a dokáže i to, v čem Bordeaux selhává: zvyšovat ceny ve špatných letech. Že by světová nabídka Chardonnay a Pinotu Noir byla nedostatečná? – přesně takhle začínala v březnu 2015 nabídka první šardonkové burgundské bedýnky. Teď k tomu navíc přibyl napjatě očekávaný ročník 2015.   
Číst dál

Pozdní sběr s celníkem a Kalekou

BLOG P1240988 Zinkoepflé

Někdy začnete psát text s jasnou představou o tématu, ale přijde jiné téma a na konci je text o něčem jiném, než původně měl být. Pořád lepší, když je o něčem jiném, než aby byl o ničem… dnešní pozdní sběr jsem začal psát večer s lahví osmiprocentního moselského ryzlinku (2016 Urziger Wurzgarten Riesling kabinett) ale už od rána mě honí nápady, o čem všem by to mohlo být. Pokusím se to nekomplikovat a držet se zpátky. Shrnutí četby za několik posledních dní.   Číst dál

Meursault 2013 AOC, De Sousa-Bouley

p1300293-meursault-2014-des-sousa

Čtrnáct měsíců po nákupu zkouším druhou láhev a první dojmy jsou uspokojivé. Plnější zlatožlutá barva, na nose typické burgundské Chardonnay ze staršího sudu, poměrně otevřené s vyzrálým tropickým ovocem a zřetelným vlivem barikového sudu (toast, máslo, trochu jablíčka). V chuti silnější kyselina, hodně svěží a úplně suché. Tropické ovoce, máslo, zralá jablka, v závěru hořký mandlový tón a kouřová mineralita. Štiplavě taninový závěr. Je tam všechno, co bych od Meursaultu čekal, ale zdaleka ještě ne vše ohlazené a harmonické. Celkový dojem je zatím spíš síla než harmonie, víno má nakročeno k eleganci, ale některé tóny jsou ještě hrubé a nesladěné.

I přes úvodní poznámku o uspokojivých dojmech se mi vrací vzpomínky na nedávno popisované Montagny od Bertheneta. Stejný ročník, stejná odrůda, taky barik. Navíc střídmější až skromnější projev, ale mnohem harmoničtější a v tuto chvíli i zábavnější. Obecně se Meursault považuje za lepší místo, ale v tomto případě by u mě vyhrálo Montagny. Vůbec v poslední době tíhnu k Chardonnay z Chalonu a Maconu víc než ke Côte-d-Or. Před deseti lety to byla volba podle peněženky. I dnes jsou ceny maconských a chalonských vín významně nižší, ale jejich kvalita stoupá a už to není jen volba z nouze.