Archiv pro měsíc: Květen 2014

Tři dobré zprávy z Mělníka

P1150665 RR 2011 kabinett ŠSM

Ryzlink rýnský 2011 kabinetní, Školní statek Mělník

Má ještě původní, známou etiketu a sympaticky nízkých 11% alkoholu. Světle žlutá barva, bezovo-medová vůně. V chuti úplně suché s pěknou, neagresivní kyselinou, na rozdíl od vůně má chuť trochu zelený, nevyzrálý projev s citrusy. Pevné, výrazné, s jemnným minerálním závěrem. Pro mě až na hranici v tom, že bych snesl navíc pár gramů zbytkového cukru,  které by víno udělaly příjemnější a plnější. Milovníkům suchých ryzlinků by se tohle víno mohlo líbit, já bych ho asi víc ocenil před rokem.

Číst dál

Kulaté listy Foglia Tonda

Dnes o málo známé toskánské odrůdě jménem Foglia Tonda. Stálí čtenáři si vzpomenou, že jsem už přivezl z Itálie do Skleničkových Komunitních bedýnek nejen Vernacciu di San Gimignano, ale i Pecorino a Incrocio Manzoni :o) a mimo bedýnky konzultačně i piemontské Ruché, takže jsem si myslel, že mě italské autochtonní odrůdy jen tak nepřekvapí. To je ale přesně ten pocit, který nečekaná překvapení přitahuje.

P1150359 Pražský hrad

Číst dál

2005er Trarbacher Taubenhaus Riesling Auslese, Weingut Beth-Bauer

P1150542 Trarbacher Taubenhaus Auslese 2005

Trofej ze známé vinotéky u trarbašského mostu, zlákala mě zajímavá kombinace ročníku, vysokého zatřídění a nízké ceny. Hodně tradiční etiketa jakoby patřila spíš do supermarketu, zelená lahev a plný korek. Ve sklence už jiskrná nazlátlá barva, uleželá, ale málo zaostřená medovo-lipová vůně prozrazuje starší ročník. V chuti už taky nazrálé, medové, s jemnou a málo důraznou kyselinou a příjemným zbytkovým cukrem (podle etikety celých 10% alkoholu). V těle a závěru se prosazují herbální tóny, sušené bylinky a koření, díky nízkému alkoholu i zbytkovému cukru je víno rozostřené, málo kontrastní, unavené. Ani ryba, ani rak – příjemné pití za dobrou cenu, ale očekávání jsem měl větší. 85 bodů/100.

 

Minerální kabinet Dr. Hermanna

2012 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett, Dr. Hermann

P1150645 2012 UW kabinett Dr Hermann

Klasická ryzlinková ambaláž s hermannovskou etiketou a šroubovací uzávěr. Středně plná citronově žlutá barva. Hned po otevření kvasnicová vůně podtržená výraznou mineralitou podobnou mokrému kameni. V chuti zase kvasnicový podtón, výrazný zbytkový cukr a citrusová kyselina (do grepů), žluté ovoce a nápadný minerální tón.

První dojem je trochu zmatený, víno je osobité a odlišné od předchozích zkušeností nebo očekávání. Druhý den je klidnější a harmoničtější, kvasnicové a minerální dojmy drží, ovocné ustupují. Druhý den 87 – 88 bodů / 100.

Konec sudovky za pětikačku (v Itálii)

Většina čtenářů blogu (aspoň doufám) neujíždí na příslovečné sudové Pálavě z pražských výčepů ani na výhodných výprodejích v Lídlu. Segmentace trhu s vínem je oblíbené téma pana Skleničky. Už se tady vyskytlo víckrát, ale většinou ve spojitosti s tím, že svět ušlechtilých vín nemá nic společného se světem supermarketových výprodejů a průmyslových vín. Dnes paradoxně z jiného soudku, Daniele Cernilli psal na blogu o tom, jak jsou všechny navzájem se míjející segmenty trhu propojené. Důvodem mu bylo, že cena sicilské „sudovky,“ tedy vína jako komodity bez označení původu, klesla pod 20 centů za litr. Jestli dobře počítám, je to 5,60 Kč. Původní text je tady a stojí za přečtení celý.

Daniele Cernilli

Číst dál

Kabinet Dr. Hermanna plný ovoce

Na čestném místě nad mojí kuchyňskou linkou stále stojí lahev od jakostky 2008 Erdener Treppchen Riesling trocken od Dr. Hermanna jako vzpomínka na vůbec první lahvovanou zkušenost s extrémně minerální erdenskou vinicí. To jen na vysvětlenou, že erdenské vinařství Dr. Hermann a vinice Erdener Treppchen souvisí přímo iniciačně s mým prvním výletem do údolí Mosely. Novému kabinetu jsem nemohl odolat už proto, že Dr. Hermann je moselský Skokan roku: jediné moselské vinařství, které v nové ročence Gault & Millau postoupilo do čtyřhvězdičkové kategorie. Německý Gault & Millau je konzervativní a přesuny se odehrávají hlavně v nižších kategoriích.

P1140539 cEDULE dR hERMANN

Číst dál

2006 Ürziger Würzgarten Riesling Auslese***, Karl Erbes

P1150475 2006 UW Auslese

Velký sladák z botrytického ročníku. Hvězdičky označují míru botrytis při sběru, takže maximální, navíc v ročníku, který byl na ušlechtilou plíseň bohatý. Z poznámek Stefana Erbese jsem měl dojem, že v roce 2006 měl botrytis snad i na hroznech pro kabinett :o)

Jen poloviční lahev (0,375 litru), celokorek, na etiketě 7,5% alkoholu. Zlatavá barva a vůně, která by sama osladila silné kafe. Lípa, hrozinky, kandované ovoce. V chuti husté, koncentrované, sladké, s jemnou kyselinou. Kandované ovoce a hrozinky, velmi lehké. Kyselina je už dokonale propojená s cukrem a vytváří jeden celek. Extrémní tečka k dezertu, ale nemá robustnost mladých Auslese a moc dobře se pije. Kdybych nemusel brát ohled na vyšší cenu, asi bych lahvičku za večer dokázal vypít, ale je to zábavné pití i po několik večerů za sebou.

Parádní kabinet Dr. Loosena

Některé texty je radost psát! Hned se před vámi otevírá šíře témat pestrá jako horská louka v červenci. Namátkou: může být německý kabinetní ryzlink lepší, než Spätlese nebo Auslese? (Hlasuju ANO!) Je reálné hodnotit kabinetní ryzlink 90 body? (Zase ano, už jsem jednou dal naslepo 90 bodů i moselské jakostce.) Zaplatili byste 400 Kč za kabinetní ryzlink? (za mě ANO, ten dnešní stál 13 EUR.) Nebo třeba: proč jsem tady ryzlink od Dr. Loosena ještě neměl?

P1140988 Graacher Himmelreich nápis

Číst dál

Veltlínské zelené, VOC

Mám radost, protože už nebude nutné jezdit pro Veltlíny do Poysdorfu! Debaty o smyslu VOC jsem sledoval skepticky, protože selský rozum napovídá, že účelem apelačního systému je marketing a prodej. (Spolu s jistou emancipací vinařů,  kteří si do stanov VOC můžou dát, že zatřídění vín do VOC nebudou provádět státní komise, ale přímo komise vinařů – členů VOC. Samospráva v praxi:o) Rakouští vinaři to zvládají mistrovsky, Poysdorf budiž příkladem. Proti tamním reduktivním a rychleným Veltlínům je možné snést mnohé výhrady (sám jsem tady nějaké během času vypsal), ale obchodní úspěch jejich modelu je zřejmý. Lehké, svěží, minerální a pitelné Veltlíny za dobrou cenu a VOC jako obchodní známka, co víc si přát?

P1150487 VZ 2013 VOC Znojmo Špalek Číst dál

Pinot z Mosely

P1150480 2012 Spatburgunder Bernard Kieren

Za složitým titulkem se skrývá moselský Pinot Noir. Nevýrazná ambaláž, korek z drti. Zařazení jako jakostka je (nejspíš ?) díky tomu, že na Mosele jsou přívlastky vyhrazené pro Riesling. Viděl jsem tam na podzim i modré odrůdy (PN a Dornfelder), ale vždycky jen na rovinatých pozemcích u řeky. Priority jsou na Mosele jasně dané :o) Riesling!

2012 Spätburgunder Rotwein Trocken, Qualitätswein Mosel, Josef Bernard-Kieren

Temnější pinotová rubínovka, ve vůni navinulé ovoce a stopa tříslovin. V chuti suché, lehké, s odbouranou kyselinou jablečnou, navinule ovocné (třešně, višně), měkké a dobře pitelné. Ovocným projevem dobře zapadá do obrazu Mosely (i ryzlinky jsou odsud výrazně ovocné). V závěru jsou patrné třísloviny, zřejmě následkem delší macerace nebo lisování celých hroznů. Podle ovocného a lehce reduktivního projevu zrálo v nerezu na kvasnicích, jednoduché lehké pití s výbornou cenou (6 EUR). 82 bodů/100. Nic světoborného, ale příjemné víno k jídlu nebo hauswein.

Chřestová sezóna ještě trvá, nezapomeňte chřestit!