Archiv pro měsíc: Únor 2014

2011 Graacher Domprobst Riesling kabinett feinherb, Weingut Philipps-Eckstein

P1130758 2011 Phillips Eskstein

Víno přinesl kamarád z Globusu, s tím souvisí i mizivé očekávání, sám bych si v sámošce moselský ryzlink sotva koupil. Vinařství sídlí v Graachu (střední Mosela), hospodaří na pěti hektarech a vyrábí asi 40.000 lahví ročně. Víno z tak malého podniku bych v supermarketu neočekával, asi náhodný prodej.

Klasická štíhlá zelená lahev se šroubovacím uzávěrem a supermarketovou etiketou. Světloučká jiskrná žlutá barva, svěží květinovo-lipovo-ovocná vůně se znatelnou sírou. V chuti jemná perlička, svěžest, potlačená kyselina odpovídá ročníku (2011). Má poměrně málo zbytkového cukru (nebo přesněji jsem čekal od feinherbu víc cukru) a suchý projev, ale je mi to příjemné. 10,5% alkoholu. Lehké, jednoduché, minerální, ale s podezřením, že minerální projev je nadopovaný sírou. Vzhledem k původu (=supermarket) příjemné překvapení.

Bílý Chinon z Loiry

Vyloudil jsem karton od sekretářky pana Baudryho trochu nefér, s tím, že to je můj první nákup a potřebuju ho, abych ho mohl předvádět na degustacích. Napřed nechtěla prodat, prý byla úroda mizerná a jediný bílý Chinon už neprodávají, ale francouzská zdvořilost nakonec zvítězila.

P1130671 Chinon BL La Croix B 2012 Baudry
La Croix Boissée 2012, Chinon Blanc AOC, Bernard Baudry
Číst dál

Pozdní sběr aktuální

P1130693 MF DNES

Páteční MF DNES měla dva velké titulky: Rittig zatčen a PANČOVANÁ VÍNA. Natěšil jsem se, že se věci v domácím vinařství snáz pohnou, když se do nich kromě několika blogů a Potravin na pranýři opře i celostátní deník, ale optimismus mi dlouho nevydržel. Dokud se k domácím aférám jasně nepostaví Svaz vinařů ČR a Vinařský fond, bude to jen kouřová clona, která bude dál maskovat cisterny s vínem sjíždějící na Podivínském sjezdu z dálnice. Návrhy na zákaz prodeje sudového vína nebo kolkování lahví s vínem řeší konkurenční boj mezi velkými a malými podniky, ne podvodné dovozy a pančování vína.

Číst dál

Dvě bohyně za oponou

P1130104 B+B Battaglio

Dnes o dvou ušlechtilých vínech z Nebbiola, Barbaresku a Barolu, o dvou kontroverzních aristokratech ze severní Itálie. Za kontroverznost může hlavně nepřístupnost – nejen finanční. Velká vína z odrůdy Nebbiolo mají pověst, že jsou desítky let nepřístupná, zavřená a nepříjemná. Tenké tělo nahrazují nadbytkem tříslovin a občas i výraznými kyselinami.          Číst dál

Návrh pro Svaz Vinařů

Pálava přes vinice

Řím taky nepostavili za den, připomínal jsem si moudrost sira Humphreyho Appelbyho, když jsem počítal, že to v květnu budou dva roky, co má Svaz Vinařů ČR nové vedení s novým prezidentem. Za tu dobu se mnohé podařilo. SV ČR úspěšně lobboval proti zavedení spotřební daně na víno, přibylo několik V.O.C. a objem Pálavy a Modrého Portugalu, prodaného v domácí maloobchodní síti, překonal všechny rozumné hranice, dané výsadbou těchto odrůd v ČR (i okolních světech).          Číst dál

Jsem konzerva

P1130315 Stefan Pouring

Minulý týden jsem musel přemýšlet o tom, jak jde nezávislý Skleničkův blog dohromady s tím, že občas dovážím víno a vecpu se mezi profesionály na Prague Wine Weeku. Když jsem prohlížel fotky ze středeční degustace vín moselského vinařství Karl Erbes v dejvické restauraci Nahoře a Dole, usoudil jsem, že to je jen pokračování blogu jinými prostředky. Živý blog s hostem z Mosely a patnácti ryzlinky!          Číst dál

Piemontská olympiáda

Piemontská olympiáda, to je Barbera, Barolo a Barbaresco, Gavi a Dolcetto, Grignolino a Moscato d’Asti! Přidal bych i sekt z Nebbiola a Arneis, ale všechno se do šestimístné bedýnky nevejde. Po Alsasku, Rakousku, Toskánsku, Mosele a údolí Loiry pokračujeme ve čtyřiadvacátých Komunitních Bedýnkách nabídkou vín ze severoitalského Piemonte – pro čtenáře, kterým nestačí o víně jen číst :o) Jaká základní šestka vyjede na olympijský led?

Triko Olympics

Číst dál