SKB 99, Carmignano a Fattoria Ambra

Ciao gente! Prázdniny končí a Skleničkovy bedýnky se zase vrací. Vrací se (aslepoň virtuálně) do Itálie s tím, že je po čase potřeba červených vín. Po dvou dovozech v minulých letech jsem konečně poprvé navštívil vinařství Fattoria Ambra v Carmignanu a s Giuseppem Rigolim překoštoval vína, která právě prodává. Konečně můžu na blog nasázet vlastní fotky z Carmignana… snad bedýnky udělají radost kamarádovi, který se v červenci bál, aby Carmignano neprošvihl, a vzorně objednal 18 lahví ještě před odjezdem na dovolenou :-) Malá radost navíc je i to, že ceny zůstávají skoro stejné, jako před dvěma roky. Vinařství sice zdražilo Carmignano o deset procent, ale kurz EURO je aktuálně příznivý, takže jsem zdražil jen minimálně.  

Opakování matkou moudrosti: Carmignano je malá denominace o asi 110 hektarech vinic na západ od Florencie. Je to blizoučko Florencii, protože vládnoucí rodina Medicejských si v Carmignanu vydržovala loveckou oboru (pojmenovanou Barco Reale) a místní vína si rezervovala pro sebe. Carmignano patří mezi prvních pět toskánských apelací (vín s chráněným původem), které roku 1716 vyjmenoval Cosmo Medicejský ve slavném dekretu. Výraznou charakteristikou místních vín je povinný přídavek deseti až dvaceti procent Cabernetu Sauvignon, protože Cabernet se ve směsi vždycky prosadí :-)

Něco o vinařství. Fattoria Ambra (web) patří rodině Romei Rigoli od roku 1870, jméno má podle básně Lorenza Magnifico z patnáctého století. Dvacet hektarů vinic mají na čtyřech místních nejvýznamnějších tratích – Montalbiolo, Elzana, Santa Cristina in Pilli a Montefortini. Cabernetu Sauvignon se tady říká francouzská odrůda (Uva Francesca) a legenda říká, že se tady pěstuje od 13. století. Když přeskočím legendy a pověsti, tak má rodina Rigoli asi 18% rozlohy celé denominace. Jejich Carmignano Santa Cristina in Pilli 2015 získalo pro rok 2019 nejprestižnější italské vinařské ocenění, Tre Bicchieri Gambero Rosso, a zopakovalo to o rok později s ročníkem 2016. Je to malá denominace, ale Rigoli jsou v ní velkým hráčem.

Už jsem se chlubil, že letos v červnu jsem se konečně dostal do vinařství, rychle jsme prohlédli sklep a ochutnali všechna nová vína (první poznámky byly tady). Vinařství je v současnosti už ve stísněných prostorech, s rostoucí výrobou mají ve sklepě plno. A samozřejmě, sudy různých velikostí. To je pro Carmignano z Ambry typické: všudypřítomné objetí dřeva, že nedokážete říct, jestli je to barik nebo velký sud. Jsou to aspoň tři různé velikosti sudu :-) Ze dvora mají výhled na vinici Santa Cristina. Moc fotogenický není, fotky kazí vedení vysokého napětí… Giuseppe Rigoli si pochvaloval, že prodávají spoustu vína jako sfuso, sudovku. Říkal, že je to výhoda, protože mají další stupeň selekce hroznů a do lahví jdou jen ty nejlepší hrozny.

Stručná rekapitulace pro loňské účastníky. Barco Reale je „malé Carmignano,“ tedy hrozny z mladých vinic, které nejsou dost dobré na Carmignano. Červené z nerezového tanku (Sangiovese, 10-20% Cabernet Sauvignon plus 5-10% další místní odrůdy), projevem seriózní, slušně pitelné, ale ne na archivaci.
Carmignano DOCG je to, oč tu běží. Podle mého názoru (nabízím, nevnucuju) je Santa Cristina o kousek lepší než Montefortini. Má navíc jeden ovocný tón ve vůni i v chuti, který jí dodává šmrnc, lahodnost, něco navíc proti Montefortini.
Ze dvou Riserv mám radši Elzanu. Nevím, jak se Riservy vyvinou za pět roků (což by mělo být jejich skutečným posláním), protože na mě v předchozích dvou letech vždycky zbyla jedna nebo dvě lahve s tím, že když je nevypiju do října, tak je bude někdo naléhavě chtít pro sebe. Obě působí velmi seriózně, ale podobně jako o odstavec výš, Elzana má drobnou ovocnou nadstavbu, příjemný ovocný štych navíc. Pro sebe bych si objednal Cristinu i Elzanu dvakrát :-)
Trebbiano jsem dal letos poprvé. Je to jednoduché bílé víno, postavené na kyselině a svěžesti. Ochutnával jsem ho v červnu několik dní po nalahvování a v téhle kategorii je OK. Doporučuju neodkládat otevření na Vánoce: jakmile Trebbiano ztratí svěžest, bude poloviční. Kdo nechcete ztrácet čas s (poměrně) levným jednoduchým bílým vínem, můžete ho nahradit Vinem Nobile 2017 z Gracciana (bonus: jako externí enolog se na něm podílí Giuseppe Rigoli) nebo zdvojit některé z pěti červených z Fattorie Ambra. Abych zjednodušil objednávky a ztížil výběr, připravil jsem několik variant bedýnek:

Bedýnka A, všechno
Barco Reale di Carmignano 2020, 250 Kč
Carmignano Santa Cristina 2018, 370 Kč
Carmignano Montefortini di Podere Lombarda 2018, 370 Kč
Carmignano Riserva Elzana 2017, 460 Kč
Carmignano Riserva Montalbiolo 2017, 460 Kč
Trebbiano 2020, 220 Kč
celkem 2 130 Kč. Připomínám možnost výměny Trebbiana za Vino Nobile 2017 z Gracciana.

Bedýnka B, úsporná
2x Barco Reale di Carmignano 2020, 250 Kč
2x Carmignano Santa Cristina 2018, 370 Kč
2x Carmignano Montefortini di Podere Lombarda 2018, 370 Kč
celkem 1 980 Kč. Doporučuju.

Bedýnka C, taky doporučuju
2x Carmignano Santa Cristina 2018, 370 Kč
2x Carmignano Montefortini di Podere Lombarda 2018, 370 Kč
Carmignano Riserva Elzana 2017, 460 Kč
Vino Nobile di Montepulciano 2017, Tenuta di Gracciano, 430 Kč
celkem 2 370 Kč

Další variace si už vymyslíte sami, včetně 3+3 Riservy :-) nebo neuvedeného Vin Santo di Carmignano 2015. Preference a doporučení pana Skleničky najdete v předchozích odstavcích, viz „nabízím, nevnucuju.“ Sám ujíždím na Cristině a Elzaně, ale těším se, že na mě zbyde i pár lahví ostatních vín. Vlastní sestavy jsou možné a budu se snažit splnit všechna přání. Podmínkou je jen (včasná) objednávka šesti (nebo víc) lahví. Ceny jsou včetně dopravy: v Praze po domluvě přivezu sám, mimo Prahu pošlu Poštou (Balík na Poštu). Žádné doplatky za poštovné.

Termíny: přihlášky prosím do pondělí 23. srpna. Potom víno objednám a přivezu. V srpnu jsou v Itálii celostátní prázdniny a bude problém zorganizovat dopravu. Rád bych zásilku přivezl už do 27. srpna, ale raději slíbím rozesílku až po 6. září. Kdo na konci srpna plánujete dovolenou, napište mi to do poznámek, abych věděl, kdy nemám víno posílat. Počítám i s možností, že budu muset víno z Itálie přivézt sám, ale tím by se nic neurychlilo: dozajista bych si domluvil další návštěvy vinařství a víno bych stejně rozesílal až v září.

Těším se na vaše objednávky. Přihlásit se můžete tady.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *