Nové bedýnky, burgundské šardonky k domácímu lockdownování :-) Nejpopulárnější francouzská ročenka Guide Hachette vyhlásila Vinařem roku 2020 vinařství Domaine Jean-Pierre Berthenet z Montagny-les-Buxy (web). Je to dobrá reklama, ale poctivě dodám, že to bylo na základě kolekce vín z ročníku 2017. Píše se rok 2020 a Vinař roku stále platí, ale řeč bude o ročníku 2019. Ano, podobná ocenění jsou ošidná a mohou klamat :-)
Vína od Berthenetů jsem měl ve Skleničkových bedýnkách už několikrát. V roce 2006 jsem byl podruhé v Burgundsku a v malé vinotéce v Cheilly jsem koupil jejich Montagny Premier Cru Vieilles Vignes 2003. O rok později jsem už zajel do vinařství a o pár let později přivezl první paletu jejich vína. Až tehdy mi došlo, že nejspíš znám jejich vína od samého počátku, protože 2003 byl (asi) první ročník, který sami nalahvovali. Jejich příběh je modelový příklad vývoje evropského (a především francouzského) vinařství posledních třiceti let. Rodina dlouho předlouho pěstovala hrozny a prodávala je místnímu družstvu. V roce 2002 Berthenet družstvo opustil, vybudoval si vlastní výrobu vína, a v roce 2003 nalahvoval svoje první vína. Hned od počátku měl úspěch, jedno z jejich Premier Cru ocenila Revue du Vins de France. To bylo ještě v dobách, kdy lahev Premier Cru stávala asi osm EURO. V roce 2015 mi Antoine Bouthenet z burgundského Maranges potvrdil, že jsem měl dobrý odhad. Řekl mi, v Montagny jsou jen dva opravdu dobří vinaři. Podle abecedy je to Aladame a Berthenet (i tahle ocenění jsou klamavá, Antoine chodil s Francoisem Berthenetem na střední školu).
Teď si dovolím pár spekulací. Některá francouzská vinařská družstva bývala vyhlášená kvalitou, ale když se na přelomu osmdesátých a devadesátých let prosadila teorie terroir, začali družstva opouštět majitelé nejlepších pozemků. „Před terroirem“ se víno vyrábělo na objem, po něm se mnohem víc cení malé šarže specifických vinic s výrazně odlišným projevem. Osamostatnění družstevníků je spojené s velkými investicemi a předpokládám, že za ním stojí i zemědělské dotace. Ty jsou ve Francii, Itálii a dalších úspěšných zemích určeny malým zemědělcům, nikoli Agrofertům. S tím jak přicházejí o nejlepší vinice, vinařská družstva ztrácejí na významu a přesouvají se do segmentu nejlevnějších vín.
Od té doby jsem byl u Berthenetů ještě několikrát (na horní fotce z července 2015 s paní Berthenetovou a mojí dcerou). Od původního nadšení pro barikované Montagny Premier Cru Vieilles Vignes se moje obliba přesouvala k jednodušším nerezovým Montagny, čistota jejich nerezových šardonek mě stále baví. Mezitím vedení vinařství převzal syn Francois (na druhé fotce shora), posbíral několik cen pro nejlepšího mladého burgundského vinaře a zavedl několik nových vín. Jedním z nich je barikované Montagny Premier Cru Les Perrieres 2017, které francouzská ročenka Guide Hachette 2020 hned první rok vybrala za nejlepší víno apelace, Coup de Coeur. Aktuální ročník jsem díky cestovacím omezením vůbec nemohl ochutnat, ale mám poznámku ke zmíněnému Premier Cru Perrieres. Před rokem jsem měl ročník 2018 a překonalo i Vieilles Vignes, podle mých poznámek bylo téměř dokonalé.
Po loňských zkušenostech jsem z nabídky vynechal několik vín, u kterých se mi zdála kvalita příliš kompromisní. Zůstala jen vína, která mám rád, se dvěma výhradami. Nový ročník jsem ještě neochutnal (ale ochutnal jsem většinu předchozích od roku 2003) a neznám jednu novinku v sortimentu, Morgon 2017. Zatím jsem o něm nedostal žádné podrobnosti. Morgon je významná apelace v Beaujolais, kde Berthenetové nemají (nebo aspoň donedávna neměli) žádné vinice. Předpokládám, že to je víno z nakoupených hroznů, ale nevím ani, jestli je dělané tradičně po božolésku (s karbonickou macerací atd.) nebo po burgundsku (ať už to znamená cokoli, včetně barikových sudů). Kdo je zvědavý, ať zavře oči a skočí, ostatní si mohou nahradit Morgon jiným vínem.
Nevešel se mi do nabídky sekt Harmonie, který jsem v minulosti propagoval. Bez Harmonie mám devět lahví a desátá by to jen zkomplikovala, navíc v nabídce je Harmonie 2012, kterou jsme měli už před rokem. Tehdy se mi zdála už na hraně pokud jde o oxidaci. Harmonie je připravovaná v sudu a bavila mě její rovnováha mezi reduktivním a oxidativním projevem. Letos by už to mohlo být vychýlené do oxidativna, tak jsem ji přeskočil. Jestli ji někdo budete chtít, napište. Když se najde víc nostalgických zájemců, přivezu ji.
Půlbedýnka A
Aligoté Vieilles Vignes 2019 – 260 Kč
Montagny Premier Cru Saint Morille 2019 – 490 Kč
Montagny Premier Cru Les Platieres 2019 – 520 Kč
celkem 1 270 Kč
Berthenetovo Aligoté je nejlepší Aligoté co znám (s vyjímkou několika prestižních producentů, jejichž Aligoté stojí podobně jako dobré Premier Cru), navíc za fajnovou cenu. Moje exmanželka o takových vínech říkávala, to kupuj po krabicích. Saint Morille je skvěle pitelné nerezové Chardonnay, které působí velmi lehce a svůdně, ale podle technických informací pochází ze starých vinic. Platieres mě zpočátku mátlo. Má výrazný minerální projev, kvůli kterému jsem si myslel, že použili malý podíl barikových sudů. Ale ne, je to čistě z nerezového tanku, jen jsem si pletl velmi osobitou mineralitu (čili vliv vinice) s barikem.
Půlbedýnka B
Montagny Premier Cru Mont Cuchot 2018 – 540 Kč
Montagny Premier Cru Les Perrieres 2019 – 550 Kč
Montagny Premier Cru Vieilles Vignes 2019 – 550 Kč
celkem 1 640 Kč
Mont Cuchot je asi nejpopulárnější z Berthenetovy nabídky, většina konzumentů ho má za nejlepší. Perfektní čistota, mineralita, nádhera. Ročník 2018 jsme měli před rokem a byl plnější vlivem horkého léta. Zkusím si vyžádat nový ročník 2019, ale bez záruky, v nabídce je zatím 2018. Perrieres dělají Berthenetové až od ročníku 2017 a je to pecka, klasické burgundské Chardonnay s dokonale použitým barikovým sudem. Vieilles Vignes čili výběr ze starých výsadeb je další barik. Byl to můj favorit, dokud nepřišly Perrieres.
Půlbedýnka C, červená vína
Pinot Noir 2018 – 360 Kč
Morgon 2017 – 420 Kč
Givry Premier Cru 2017 – 660 Kč
celkem 1 440 Kč
O Morgonu jsem už psal výš. Pinot Noir je jednoduché víno z nerezého tanku, Givry je naopak elegantní krasavice z barikového sudu. Loni to bylo blízko dokonalosti (ročník 2016) a nakonec mi zbyla jediná lahev. Objednávejte, ať mi jich letos zůstane víc!
Pravidelní účastníci už to znají: pro jednodušší orientaci v nabídce jsem sestavil tři trojice vín, ale můžete si sestavit libovolný vlastní výběr. Jakékoli kombinace jsou možné (třeba 2x A nebo 6x C, nebo vlastní sestavy jako 6x Aligoté). Ceny jsou včetně dopravy (balného a poštovného, žádné přirážky za dopravu!), jedinou podmínkou je objednávka alespoň šesti (=šesti nebo více) lahví. V Praze budu víno po domluvě rozvážet sám, mimo Prahu pošlu Českou Poštou (Balík na poštu).
Termíny. Objednávky chci uzavřít v pondělí 26. října a víno dovézt co nejdříve. V koronavirových dobách je „co nejdříve“ nejisté, ale reálně bych mohl víno rozesílat v druhém listopadovém týdnu. Budu potřebovat vaše přihlášky a zálohové platby. Kdo si chcete pořídit na Vánoce sadu (úplně suchých) burgundských Chardonnay z Montagny včetně šesti Premier Cru, přihlaste se tady.