Mohla jsem volit mezi lepšími ženichy, říkala chlubně choť plaveckého mistra z Vančurova Rozmarného léta. Taky jsem v srpnu zvažoval několik jiných dovozů a nakonec si vybral něco, co jsem už dva a půl roku odmítal. Burgundským Pinotům jsem se vyhýbal soukromě i na blogu pro vysoké ceny a dostupné náhrady z jiných regionů. Nakonec jsem podlehl letním chutím. Španělská a italská červená vína sice nabízí levnější náhradu a stejnou kvalitu, ale většinou postrádají burgundskou lehkost, eleganci a dotek vznešenosti. Několik e-mailů ukázalo, že Marc Bouthenet z burgundské vesničky Cheilly-les-Maranges prodává slibný ročník 2017 a ceny ještě zůstávají oběma nohama na zemi.
Pravidelní účastníci to už znají, Bouthenetovy Pinoty byly v bedýnkách už třikrát, naposled v únoru 2017. O Maranges jsem psal podrobněji už před rokem a taky v brožurce přiložené k pinotové bedýnce, tak jen stručně: apelace Maranges navazuje na známější Santenay a tvoří jižní cíp Côte d’Or. 156 hektarů Pinotu Noir (z toho 79 hektarů Premier Cru), 10,6 hektaru Chardonnay a tři vesnice (Cheilly, Dezize a Sampigny). Ohromný pohled na kopec, kterým končí velké vinice Côte d’Or, je trochu utajený, protože musíte sjet z hlavní silnice RN74 a prokličkovat mezi kopci do Cheilly. O návštěvách vinařství jsem už tady psal víckrát, ostatně poprvé jsem tam byl už v roce 2007. Pro mě je podstatným rysem vinařství to, že zakladatel Marc Bouthenet vybudoval dvacetihektarové vinařství (to je asi trojnásobek průměrné rozlohy burgundského vinařství), v posledních pěti letech ale ustupuje do pozadí a předává řízení podniku synovi Antoinovi. Syn vystudoval vinařskou školu v Beaune a přináší do otcova podniku některé nové impulsy a vylepšení. Už při návštěvě v roce 2015 jsem si všiml, že některá vína, která před šesti roky kvasila se stopkami, byla odstopkovaná. Rozdíl je to nápadný, po příčinách jsem se neptal, ale soukromě si to spojuju s Antoinovým studiem.
V roce 2015 se Antoine chlubil i nákupem nové vinice. Napřed jsem nechápal, že vyklučil stoletou vinici Pinotu a vysadil Chardonnay, ale odpověď je ve statistikách AOC Maranges, viz výše. Na většině vinic apelace roste Pinot, Chardonnay je vzácnost. Mít Chardonnay (a Aligoté) je důležité pro obchod. Jinak stále platí, co jsem o apelaci Maranges psal dříve: je to dřevní, tradiční Burgundsko, jako bylo Puligny a Chassagne před třiceti roky. (Komu se líbilo Dobrodružství na vinné stezce Kermitta Lynche, tomu doporučuju Maranges.) Do známých vesnic, ležících na hlavní silnici RN 74, se slétají davy turistů i obchodníků a ceny nepříjemně stoupají. Do malých apelací jako je Maranges nebo Saint-Romain si musíte zajet deset kilometrů z hlavní silnice a je to jako návrat o několik desítek let zpátky.
Pár slov o jednotlivých vínech, začnu tradičně bílými. Aligoté 2017 (280 Kč) je prostě levnější varianta burgundského bílého.
Bourgogne Hautes-Côtes de Beaune Blanc (420 Kč) je základní Chardonnay. Za mě cena odpovídá vzácnosti bílých odrůd v Maranges a červené Hautes-Côtes (o kousek níž) je lepší volba.
Maranges Le Bas des Loyères 2017 (550 Kč) neboli z vinice pod Premier Cru Loyères, ale viz výše – cena odráží vzácnost Chardonnay.
Červená vína neboli Pinoty. Bourgogne Hautes-Côtes-de-Beaune Vieilles Vignes 2017 – 420 Kč. Kdyby nic jiného, tak Bouthenetovo základní červené je senzační. Okamžitě pitelné i po roce v bariku, koncentrované, ovocné. Několikrát v předchozích ročnících získalo ocenění Tastevin pro vína, které kvalitou přesahují zatřídění.
Maranges Le Clos 2016 (480 Kč). V některých předchozích ročnících se mi předchozí Vieilles Vignes zdálo výraznější, viz poznámka o Tastevinu.
Santenay 2016 (540 Kč). Velká apelace z Côte-d-Or mívá typicky vyšší kyselinu a menší plnost chuti.
Maranges Premier Cru La Fussiere 2017 – 600 Kč
Santenay Premier Cru Clos Rousseau 2017 – 690 Kč
Dvě Premier Cru. La Fussiere má ovocný projev a dá se otvírat brzo, často hned po koupi. Clos Rousseau je typická elegantní velká Burgunda, která potřebuje čas, aby se úplně rozvinula. Clos Rousseau 2015 už-už přichází do formy, ale lepší bude v roce 2020-22. Jen pro trpělivé. Moje oblíbené a doporučované Hautes-Côtes-de-Beaune Vieilles Vignes 2017 bude okamžitě pitelné, ale taky už se nikam nevyvine a nezlepší.
Pro zjednodušení jsem připravil několik sestav. Půlbedýnka A, bílá.
Aligoté 2017 – 280 Kč
Bourgogne Hautes-Côtes de Beaune Blanc – 420 Kč
Maranges Le Bas des Loyères 2017 – 550 Kč
celkem 1 250 Kč
Půlbedýnka B, pinotová
Hautes-Côtes-de-Beaune Vieilles Vignes 2017 – 420 Kč
Maranges Le Clos 2016 (480 Kč)
Santenay 2016 (540 Kč)
celkem 1 440 Kč
Půlbedýnka C, za mě dobrá
Hautes-Côtes-de-Beaune Vieilles Vignes 2017 – 420 Kč
Maranges Premier Cru La Fussiere 2017 – 600 Kč
Santenay Premier Cru Clos Rousseau 2017 – 690 Kč
celkem 1 710 Kč
Bedýnka D, bez kompromisu – doporučuju!
4x Hautes-Côtes-de-Beaune Vieilles Vignes 2017 – 420 Kč
Maranges Premier Cru La Fussiere 2017 – 600 Kč
Santenay Premier Cru Clos Rousseau 2017 – 690 Kč
celkem 2 970 Kč
Samozřejmě jsou možné i další sestavy podle přání, podmínkou je jen objednávka šesti lahví (možno doplňovat dostupnými víny z předchozích bedýnek tady nebo tady). Budu zase potřebovat vaši přihlášku a platbu na účet, bedýnky bude vydávat Uloženka (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst, jen pozor na provozovny Pošty). Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). Uzávěrka přihlášek bude v pondělí 26. srpna, potom chci víno objednat a nejpozději do 7. září přivézt a začít rozesílat. Přihlásit se můžete tady.