Čas letí jako spřežení a za dva měsíce tu máme Vánoce. Moc se proti tomu nedá udělat, jen se na to jde dobře připravit. Přemýšlel jsem, kterým směrem se vydat pro vína do příštích bedýnek, lákalo mě bílé i červené Burgundsko, ale srdce nakonec rozhodlo jinak. Francké Sylvány, přesněji Silvanery!
Táhne mě to do Franků. Nejen proto, že to je blízko, ale francká vína mě baví stále víc. Začala to první cesta v září 2017 a první bedýnka šesti vín vinařství Hofmann z Röttingenu. Teď v srpnu Jürgen Hofmann přivezl do Prahy nový ročník 2017 a udělali jsme degustaci v pražské vinotéce Naturel Lipová 11. V srpnu mi jeho sedmnáctky ještě přišly hodně hrubé, nevyvážené a bez lehkosti, kterou jsem tolik obdivoval před rokem. V říjnu jsem si uvědomil, že jsem je loni měl poprvé o dva měsíce později po nalahvování, a vyzkoušel vzorky znova v půlce října. První poznámky o kabinetním Silvaneru jsem už zveřejnil tady, lehkost a čistota se vrátily a vína jsou perfektní. 2017 Riesling kabinett se vyvíjí stejným směrem včetně vynikající kyseliny a barikovaný 2017 Silvaner*** má kyselinu ostrou jako japonské meče.
Celé léto jsem zvažoval, jestli se vrátit k ešerndorfským Silvanerům Egona Schäffera nebo ke křemičitým, silexovým vínům od Hofmannů. Stručně řečeno, Schäfferovy Silvanery se mi zdály serióznější, dospělejší, tradičnější. K nim by se parafráze burgundského „Grand Vin de Frankonia“ hodilo víc než k lehkým, vzdušným a chlastacím sylvánům od Hofmanna. Ale s přibývajícím věkem stále víc oceňuju i čistotu projevu a lehkost, a to všechno Hofmann má, a navíc velmi přijatelné ceny. Nakonec jsem se rozhodl udělat základní bedýnku napůl od Hofmannů i od Schäfferů. Bezohledně do ní dám 3+3 nejlepší vína obou vinařství (podle mého vkusu a hodnocení). Zkusím sestavit další trojice (půlbedýnky) se zajímavostmi na doplnění. Jen chci upozornit na omezenou možnost kombinovat vína v jedné krabici: kdo si přijede pro víno ke mně domů nebo komu ho povezu do Prahy, tam to nevadí. Ale při posílání balíků Uloženkou nebo Českou Poštou nelze libovolně kombinovat tradiční francké kozí měchy (Schäffer) a klasické burgundské lahve a alsaské flétny (Hofmann).
Když už jsem v úvodu napsal o Burgundsku, tak si ještě rejpnu: burgundská vína v kvalitě, jakou nabízí francký Hofmann a Schäffer, bych si nemohl dovolit kupovat a pít. Ani nechci spekulovat, kolik by stála taková burgundská bedýnka. Připomínám, že Frankonie je jen 400 kilometrů z Prahy, Pražáci se tam autem dostanou většinou rychleji než do Brna :-)
Takže co jsem pro vás vymyslel? Začnu dvěma základníma půlbedýnkama:
Bedýnka A, Hofmann
2017 Riesling Kabinett Rottinger Feuerstein trocken – 300 Kč
2017 Silvaner Kabinett Röttinger Feuerstein trocken – 300 Kč
2017 Silvaner*** Spatlese – 450 Kč
celkem 1050 Kč.
2017 Riesling kabinett Röttinger Feuerstein trocken, Weingut Hofmann
Světlá citrusová barva, na nose dominuje rozkvetlá louka, citrusy, lehce lipový květ. V chuti úplně suché s maličkým zbytkem cukru, citrusové, s pěknou kyselinou a zajímavým a netypickým minerálním projevem (křemen!). Celkový dojem je lehkost, samozřejmost, čistota stylu i projevu. 11,5% alkoholu, to je jako pohlazení.
2017 Silvaner kabinett Röttinger Feuerstein trocken, Weingut Hofmann
Bledá citronově žlutá barva, na nose krásně jemná květinová vůně s citrusy, omamnost sama. V chuti lehké, citrusově ovocné, jen maličko travnaté a spíš téměř vyzrálé, krásně jemné. Nic složitého, jen svěžest, lehkost a harmonie. V závěru kamenitě minerální stopa (ve skutečnosti je to křemen z vinice Röttinger Feuerstein čili křesací kamínek), květinová aromata jako by prostupovala i chutí. Z května si pamatuju hrubší a plnější projev, ale čas to odnesl a dnes je víno krásně jemné a lehké. Je to jako pusa od šestnáctileté holky, jestli si ve svých letech ještě můžu dovolit podobné přirovnání :-)
2017 Silvaner*** Spätlese, Weingut Hofmann
Stylizovaná burgundská lahev s celokorkem. Ve skleničce plnější citronová žlutá barva. Na nose citrusy a barik, čisté vůně. Citrusy střídmě, bariku maličko. V chuti středně plné s nádhernou kyselinou, citrusy zaoblené sudem. Žádné dluhy u burgundských šardonek, sud je použitý opatrně a víno v ničem nepřipomíná opulentní Burgundy (ledaže ostrou kyselinou). Barikový sud je cítit, ale už teď převládá typická kyselina, citrusy a travnatost. Podle středně plného těla muselo jít o perfektně vyzrálé hrozny (francké Silvanery bývají většinou málo plné, tenké). Zatím je to francká Popelka, ale s finálním hodnocením bych měl počkat aspoň půl roku. Italové říkají, že víno by mělo v lahvi ležet nejméně tak dlouho, jako leželo v barikovém sudě.
Bedýnka B, Egon Schäffer
2016 Silvaner Untereisenheim Ortswein trocken – 300 Kč
2016 Silvaner Escherndorfer Ortswein trocken – 300 Kč
2016 Silvaner Escherndorfer Lump Erste Lage trocken – 550 Kč
celkem 1150 Kč. Doporučuju jako základní variantu bedýnky A+B za 2 200 Kč.
To už tady bylo v březnu, první Silvaner je nový ročník (2015 jsem měl tady), druhý jsem popisoval tady. Třetí Premier Cru jsem přivezl v květnu, poznámky byly tady. Schäfferův Silvaner Erste Lage je odhadem na 10-15 let archivace, ale zrovna teď je na vrcholu sil a pije se báječně.
A teď pár věcí na doplnění, bedýnka C:
2016 Müller Thurgau Escherndorf trocken 30-jahre – 300 Kč
2017 Müller Thurgau Escherndorf trocken 30-jahre – 300 Kč
2017 FLINT Cuvée Blanc (Hofmann) – 270 Kč
Celkem 870 Kč. Poslední FLINT je cuvée milerky, ryzlinku, sylvánu a Bacchusu od Hofmannů. Lehké, dobře pitelné, ovocité a jednoduché víno. První dvě milerky jsou od Schäffera, 2016 jsme měli v březnu. 2017 jsem ještě neměl, je to novinka a věřím, že bude stát za to.
Budu rád, když se přidáte, bude to větší zábava. Jestli ne, přivezu si jen pár lahví pro sebe :-) Za sebe můžu jen doporučit nový ročník 2017 od Hofmannů, skvělou kyselinu a čistotu. Egon Schäffer v Escherndorfu lahvuje o rok později než všichni vinaři v okolí. Nechává vína vyzrávat v dřevěných sudech o rok déle, a s vítězným úsměvem lahvoval ročník 2016 v dubnu, kdy už všichni kolem dávno prodávali sedmnáctky :-) Ale koncentrací vín, čistotou a energií je všechny předčí.
Pravidelní účastníci to už znají, ale rád uvidím i nová jména: budu potřebovat vaše přihlášky co nejdříve, nejpozději do pondělí 29. října. Potom víno objednám a budu se snažit, abych ho přivezl a vydával do konce listopadu (rád bych dříve či okamžitě, ale jsou to dvě destinace). Ceny jsou počítané s vyzvednutím šesti lahví v Uložence (www.ulozenka.cz). Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). V Praze přivezu bedýnky po domluvě až domů (za předpokladu objednávky 12 a více lahví). Přihlásit se můžete tady.