O Alsasku jsem v poslední době psal málo. Přesto začnu z jiného konce, od kurzu koruny. Když na konci roku 2013 Česká národní banka začala intervenovat proti kurzu koruny, netušil jsem, že to vydrží přes čtyři roky. Za tu dobu utratila devizové rezervy v objemu srovnatelném s ročním rozpočtem ČR jen proto, aby české domácnosti mohly platit dovozy o deset procent dráž (a nejspíš tak ČNB vydělala velké peníze několika velkým exportérům a investorům). Loni intervence skončily a v lednu ČNB vyhlásila nový cíl, EURO pod 25 Kč. To se mi líbí, ale znepokojuje mě, že tak podstatná věc může být hračkou v rukách několika neznámých lidí. Za EURO (a tedy za dovozy vína a vpodstatě všeho) dnes zaplatím asi o deset procent méně než v předchozích letech. Ale jen do chvíle, než se ČNB rozhodne znova zasáhnout proti kurzu koruny.
V souvislosti s kurzovou intervencí jsem v minulých letech zrušil několik plánů. Úspěšná vinařství v Evropě každým rokem zdražují, obvykle o pět procent. Když jsem teď v lednu kontroloval ceníky některých vinařství, zjistil jsem s radostí, že moje oblíbené alsaské Kuentz-Bas to se zdražováním nepřehánělo a s EURem za 25,30 bych mohl sestavit stejnou bedýnku za stejnou cenu jako v roce 2015. To mě nadchlo, jednak se mi alsaští biodynamici Kuentz-Bas moc líbili a jednak je stejná cena po dvou a půl roce velká a téměř neuvěřitelná vyjímka!
O Alsasku jsem dříve psal hodně, ale nejpodstatnější asi byly poznámky o alsaské apelaci. To je věc, která se (mi) stále plete, podvědomě si za alsaskou apelaci dosazuju Riesling, Muscat a další odrůdy, ale to je chyba. Podrobněji je to tady. Byl jsem tam několikrát, Alsasko má výhodu poměrné blízkosti. V létě 2015 jsem těsně před sklizní objel několik vynikajících jedno- a dvouhvězdičkových vinařství (podle ročenky Revue du Vin de France, tři hvězdy jsou nejvíc) a nakonec přivezl Kuentz-Bas, tehdy v ročence jen zmiňované bez hvězdy. Bral jsem to trochu jako nespravedlnost, protože se mi ve srovnání s ostatními navštívenými zdálo Kuentz-Bas nejzajímavější. Čas ukázal, že mohlo jít jen o konzervatismus redakce, která hodnocená vinařství dlouhodobě sleduje a posuzuje. O rok později už Kuentz-Bas dostalo svoji první hvězdu. Tím se vinařství oficiálně zařadilo mezi alsaskou a francouzskou špičku.
V závěru loňského roku nastala další změna, po deseti letech odešel z ředitelského postu Samuel Tottoli. Vystřídal ho Olivier Raffin, který s ním několik posledních let pracoval ve sklepě jako externí konzultant. A vinařství stále patří ammerschwihrskému biodynamikovi Jean-Baptistu Adamovi.
Kuentz-Bas je malý až střední (původně rodinný) podnik, údaje o produkci kolísají od 150 do 300 tisíc lahví. To může souviset s tím, že vinařství vlastní jen necelých deset hektarů vinic (na kterých hospodaří biodynamicky) a nakupuje hrozny z dalších dvaceti hektarů (vedených organicky). S tím souvisí tři produktové řady. V prvních dvou (Traditional a Collection) jsou vína z nakupovaných hroznů. Biodynamická vína z vlastních vinic se prodávají pod značkou Trois Chatteaux (tři hrady na hřebeni Vogéz obklopují vesničku Husseren).
Při první alsaské bedýnce z Kuentz-Bas v roce 2015 jsem na vínech oceňoval především čistotu projevu. Platí to pro všechny tři řady. Samuel Tottoli mi to vysvětloval tím, že prvořadá je pro něho práce ve vinici a ve sklepě se snaží „pracovat co nejméně.“ Obecně se v Alsasku lisuje delší dobu a vína se tak poměrně dlouho macerují se slupkami. Tottoli zmiňoval, že lisuje sice malým tlakem, ale obvykle asi 8 hodin. Vína nejsou tak robustní až barokní, jak někdy alsaská vína umí být, jsou čistá se zřetelným minerálním projevem a lehkým kořenitým závěrem, tečkou. S minerálním projevem souvisí i snaha o co nejmenší zbytkový cukr, mineralita víc vynikne v suchém víně. Ale jak Samuel Tottoli zase dodal, nejdůležitější je perfektní vyzrálost hroznů. Dával jsem tehdy na výběr tři trojice vín, a většina účastníků je tehdy vzala všechny.
A
KB de Kuentz-Bas 2014 – 220 Kč
SYLVANER Trois Chatteaux 2015 – 320 Kč (BD)
MUSCAT Collection 2016 – 330 Kč, celkem 870 Kč
B
PINOT BLANC Tradition 2016 – 260 Kč
PINOT GRIS Tradition 2015 – 350 Kč
RIESLING Collection 2015 – 340 Kč, celkem 950 Kč
C
PINOT NOIR Collection 2015 – 400 Kč
AUXERROIS Trois Chatteaux 2016 – 350 Kč (BD)
RIESLING Trois Chatteaux 2015 – 470 Kč (BD), celkem 1 220 Kč
Na sestavy vín a ceny z roku 2015 se můžete podívat tady, pro letošní bedýnku jsem musel udělat jednu změnu. Základní červené Pinot Noir Tradition je už vyprodané. V první trojici ho nahradil Muscat ze střední řady Collection. Dokonce to při nových cených vychází o 10 Kč levněji než s Pinotem Noir. Trojici doplňuje můj oblíbebec KB de Kuentz-Bas. Je to Edelzwicker, směs bílých odrůd, ale už název Edelzwicker vede k podceňování… a po prvním dovozu jsem litoval, že jsem si nekoupil dvě krabice pro sebe navíc. Biodynamický Sylvaner Trois Chatteaux byl před dvěma roky nejchválenějším vínem celého výběru.
V druhé trojici je Pinot Blanc, tedy směs Pinotu Blanc a Auxerrois. Pinot Gris překvapil suchým projevem a akcentovanou křemenitou mineralitou. Riesling Collection jsem dostal v roce 2015 jako deklasifikované Grand Cru, tedy jako méně vyzrálé hrozny z Grand Cru vinic. Nějakým zázrakem vyšla druhá trojice dokonce o dvacku levnější než před dvěma a půl roky :-)
V třetí trojici je barikovaný Pinot Noir Collection a dvě biodynamická vína. Auxerrois Trois Chatteaux je malá zvláštnost. S odrůdou Auxerrois se v Alsasku setkáte často ve směsi s Pinotem Blanc pod označením Pinot Blanc (nebo v Crémantu). Z apelačních pravidel plyne, že můžete Auxerrois nalahvovat i jako čisté (a označit je jako Auxerrois), ale většinou se mísí s Pinotem. Ostatně si můžete porovnat Pinot Blanc z druhé trojice s čistým Auxerrois. Biodynamický Riesling Trois Chatteaux je typický alsaský ryzlink s ovocným a minerálním projevem.
V říjnu 2015 si alsaská vína z Kuentz-Bas rozebralo pár desítek lidí. Jestli se jim líbila stejně jako mně, měl by být úspěch současné nabídky zajištěný. Když k tomu přičtu stejnou (ve dvou případech dokonce o trochu levnější) cenu jako před dvěma roky, je to skutečně nečekaná příležitost :-) Pokud jste si za poslední čtyři roky zvykli na vyšší ceny vína, rýsuje se nám občasná možnost úlevy.
Nejsou to úplně typická alsaská vína: čistotou, suchým projevem a mineralitou vybočují ze středního proudu. Podobnými vyjímkami je výběr odrůd, od zmiňovaného Auxerrois přes Sylvaner pěstovaný na Grand Cru vinici až po netradičně harmonickou směsku KB.
Ceny vín platí pro objednávky minimálně šesti lahví, ale můžete jich objednat i 9 nebo 12. Za pana Skleničku můžu doporučit 2x úvodní trojici a obě zbývající trojice po jedné :o) V první trojici jsou samá krásně pitelná a radostná vína. Áčko je základ!
Uzávěrka je za týden. Když bude dost přihlášených, objednám vína v týdnu po 12. únoru a další týden bych je mohl přivézt. Vydávat bych je chtěl na přelomu února a března. Budu zase potřebovat vaše přihlášky a platby na účet, bedýnky bude vydávat Uloženka (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst). Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). V Praze budu 12 a víc lahví rozvážet a doručovat osobně. Přihlásit se můžete tady!