Pro někoho může být stovka příležitost k bilancování, já jsem se tentokrát nechal unést příležitostí udělat něco vyjímečného. Už jednou jsem to zkusil a měl štěstí: na podzim roku 2013 jsem jako jednadvacáté bedýnky přivezl z Loiry Cabernety Franc Bernarda Baudryho. Tehdy jsem rovnou přiznal, že si tím plním velkou ambici být první, kdo sem Baudryho, ve Francii velmi uznávaného vinaře, přiveze. Ani po osmi letech se nenašel další odvážlivec: v lednu 2020 mi Baudry psal, že má dalšího dovozce, ale myslím, že to tehdy zhatil Covid. Osm let poté mám podobné plány, tentokrát na ještě vyjímečnější víno. Jestli to vyjde, budu první, kdo sem přiveze víno z Ghemme. A vy budete první, kdo je bude moci ochutnat.
O údolí Loiry a Cabernetu Franc slyšel skoro každý, ale kdo z čtenářů blogu zná apelaci Ghemme? Rád bych se mýlil, ale zpaměti si vzpománám na tři adepty… a docela by mě zajímalo, jestli jim to něco říká. Ghemme je malá denominace v severní Itálii, kde se dělají vína z odrůdy Nebbiolo (místní jí říkají Spanna). To je samozřejmě hodně zjednodušené… Ghemme má jen asi 100 hektarů vinic a protože patří do starobylé oblasti nazývané Alto Piemonte (horní nebo severní Piemont), tak apelační předpisy dovolují (ale nepřikazují) malý podíl dalších dvou odrůd, Uva Rara a Vespolina. Takže Itálie, Nebbiolo a malá apelace, o které (skoro) nikdo neslyšel. Zatím jsem v Čechách nenarazil na žádnou zmínku o vínech z Alto Piemonte.
Sám o tom taky skoro nic nevím. Zapamatoval jsem si jen pár poznámek z červnové degustace s Fabiem Zanzucchim v toskánské Lucce. Otevřel mi dvacítku vín z denominací jako Ghemme, Colline Novaresi nebo Gattinara a já jsem si objevil nový svět. Fabio mi k tomu vysvětlil, že před fyloxerou bylo v Alto Piemonte asi 50 tisíc hektarů vinic, ale po fyloxeře se začalo prosazovat Nebbiolo z Langhe a současné výsadby Alto Piemonte klesly na 5.000 hektarů. Měl bych asi dodat, že Nebbiolu z Langhe jsem nikdy nepropadl, Barolo i Barbaresco se mi vždy zdály být zbytečný luxus. První vína z Ghemme mě naopak zasáhla. Mauro Franchino, vinař z tři kilometry vzdálené apelace Gattinara to prý komentoval tak, že „pH místní půdy je kolem 4,5 (kyselé), zatímco v Barolu kolem 7,5. Samozřejmě že ta vína musí být jiná.“
Na druhou stranu varuju, neberte Alto Piemonte jako levnější náhražku Barola a Barbaresca. Jde o úplně svébytné regiony s výrazným terroir, definovaným kyselou půdou jako následkem roztátých druhohorních alpských ledovců. Ustupující ledovce sem nahrnuly směs hornin a vytvořily unikátní půdní složení. Organické hospodaření, ruční práci a žádná aditiva ve sklepě ani nemá smysl zmiňovat, to je už běžná norma. Když se zamyslím nad vlastními poznámkami z degustace, které často zdůrazňují rovnováhu mezi oxidativním a reduktivním zpracováním, tak Mazzoni (asi?) ani nepoužívá nové sudy, aby příliš nezasahoval do vývoje vína.
Ghemme je okres v provincii Novara v Piemontu, asi 80 kilometrů severozápadně od Turina (Wikipedie). K prvnímu seznámení doporučuju video nalezené na youtube.com. Mám z něj dojem, že v Ghemme se zastavil čas a typické burgundské atributy, SUV Porsche a BMW na dvorcích starých domů nenajdete… Díky červnovému obědu s Fabiem Zanzucchim jsem vybral vinaře Tiziana Mazzoniho a pokusím se jej stručně představit.
Tiziano Mazzoni zaujal hned několika víny a postmoderním příběhem. Místní matriky dosvědčijí, že Mazzoniho předkové měli dům s vinným sklepem a prodejem už v roce 1502. V poválečné době se v Piemontu rozvíjel průmysl a Tizianův otec se v šedesátých letech nechal zaměstnat v továrně. Až v roce 1999 koupil Tiziano 1,5 hektaru vinic v Ghemme, vysadil je znovu a začal dělat víno. Postupně nakupuje další vinice a začleňuje do podniku děti. Ve videu nahoře zmiňuje jednu věc, kterou se italské vinařství odlišuje od českého – podle denominačních předpisů nesmí nikdo zpracovávat hrozny mimo území apelace. Cavaglio d’Agogna, kde rodina žije, je mimo Ghemme, takže výrobu vína Ghemme v Cavaglio d’Agogna mu muselo povolit italské ministerstvo zemědělství. (Je to samozřejmě proto, aby nedocházelo k omylům jako je mísení hroznů, moštů nebo vín z různých denominací a následnému prodeji s nesprávnou klasifikací vína.) Dnes má vinařství přes pět hektarů a kritici tvrdí, že nově nastavuje měřítka pro vína z Ghemme.
1. Iris Vino Bianco NV, tedy stolní víno bez uvedení ročníku (ale aktuálně se prodává 2019). Ve skutečnosti nemám zálibu v podivnostech a tohle je jen náhoda… Stolní a neročníkové je to proto, že je to čisté Erbaluce, autochtonní piemontská odrůda s vyšší kyselinou. ALE díky záludnosti italských klasifikací nemůže být označené jako Erbaluce, protože Erbaluce má vlastní denominaci a tyhle hrozny nevyrostly na jejím území. Takže jen obchodní název Iris a brutálně deklasifikované na stolní víno. Chci ho přivézt, protože je prostě skvělé: má dokonalou balanc mezi oxidativním a reduktivním projevem. Školené ve starém tisícilitrovém sudu sedm měsíců na kvasničních kalech, s čitelnou sudovou mikrooxidací, ale s vyváženým ovocným projevem a svěžestí. Není oxidativní ani reduktivní, má harmonii mezi obojím. Navíc intenzivní vůni a tenčí chuť se slaným tónem. Působí starosvětsky a přitom dokonale, je svůdné a přitažlivé. Alespoň já se můžu utlouct po seriózních vínech, perfektně balancujících na hranici oxidativního zpracování, ale bez excesů.
2. Nebbiolo del Monteregio 2018, Colline Novaresi DOC. Ohromně ovocné s lehce štiplavým závěrem, 13% alkoholu. Zřejmě deklasifikované Ghemme z mladých výsadeb.
3. Il Ricetto 2018 Vespolina Colline Novaresi DOC. Čistá Vespolina, místní odrůda, připravovaná v nerezovém tanku. Zřejmě jsem neochutnal, v poznámkách jsem Ricetto nenašel. Ale ochutnal jsem jiné Vespoliny a jsem zvědavý.
4. Elia 2018. Čistá Barbera z vápencových vinic v Ghemme. Krátká fermentace a 18 měsíců ve středně velkých sudech s jablečno-mléčným kvašením. Lehké, svěží víno, na Barberu má hodně tříslovin (ze sudu).
5. Ghemme dei Mazzoni 2016. Čisté Nebbiolo a dva roky ve velkém sudu. Nahnědlá červená barva, ve vůni růže a třešně, v chuti zase krásně vyvážené mezi oxidativním a reduktivním projevem, harmonické, málo štiplavý závěr (znalci vědí, že vína z Colline Novaresi často mají důrazně kořenitý závěr. Tentokrát to bylo umírněné, nedůrazné, jak to mám rád). Moje poznámky končí CAPS LOCKem: NÁDHERA! EXCELENTNÍ!!! :-)
Ve skutečnosti má Mazzoni ještě jedno Ghemme z monopolní vinice Ai Livelli, ale to je pořádně drahé a můj závěr z degustace byl, že Ghemme dei Mazzoni se mi líbí víc. Ai Livelli přeskakuju a nabízím jen pět vín s tím, že každý účastník si do šesti sám vybere jedno, které dá dvakrát. Nebo si sestavu úplně změní a objedná například třikrát Iris a třikrát Nebbiolo. K tomu jen jedna návodná poznámka.
Pro mě soukromě jsou největšími taháky Iris (bomba), Ghemme (super, nevídaně krásné Nebbiolo) a „základní“ Nebbiolo dei Monteregio (pro čistý ovocný projev). Je mi jasné, že s vyšší cenou spousta účastníků bude chtít Ghemme škrtnout a nahradit jiným vínem. Když už, tak doporučuju Iris a Nebbiolo. Za mě je lepší Ghemme nechat a zdvojit Iris s Nebbiolem.
Abych objednávání zjednodušil, sestavil jsem jednu vzorovou bedýnku. Pět výše popsaných vín a bílé Iris dvakrát. Bedýnka A:
2x Iris Vino Bianco, NV, 430 Kč
Nebbiolo del Monteregio 2018 – 440 Kč
Il Ricetto 2018 Vespolina – 440 Kč
Elia 2018 Barbera – 430 Kč
Ghemme dei Mazzoni 2016 – 770 Kč
celkem 2940 Kč. Za ročníky úplně neručím, v některých případech už mohou být nové. Ručím za Iris, Nebbiolo a Ghemme.
Pro zajímavost, kdybyste někdo chtěl dát na moje doporučení, napíšu i bedýnku B:
3x Iris Vino Bianco, NV, 430 Kč
2x Nebbiolo del Monteregio 2018 – 440 Kč
1x Ghemme dei Mazzoni 2016 – 770 Kč
celkem 2940 Kč. Bez Ghemme to může být o 340 kaček levnější (tedy 2600). S Ghemme hrozí jedno nebezpečí: když v září ochutnáte, budete chtít od Ježíška celou krabici :-)
Je to už posté a pravidelní účastníci to znají, ale rád uvidím i nové nebo ty, co dlouho pauzírovali. Ceny jsou včetně dopravy při minimální objednávce šesti lahví. V Praze přivezu, mimo Prahu pošlu Poštou (Balík na Poštu).
Budu potřebovat vaše přihlášky, nejlíépe do neděle 12. září, a potom platbu bankovním převodem. Jestli se sejde dost přihlášek, po 13. září víno objednám a co nejrychleji přivezu. Rozesílat budu po 27. září, ale pokusím se to stihnout už o týden dříve, po 20/9. Podobně jako Cabernety Bernarda Baudryho, Ghemme v Čechách kromě Skleničkových bedýnek (asi) nikde jinde nenajdete :-) Klasické Nebbiolo, které je úplně jiné než Barolo a Barbaresco. Ale nepůjde to bez vašeho zájmu a účasti :-) Přihlásit se můžete tady.