Senzační milerka z Franků

FB P1360904 MT 2017 TS

Za fotku lahve milerky bych na Facebooku moc lajků neposbíral, aneb dnes o asi nejlepší milerce co znám. Už jsem ji na blogu vychvaloval, předchozí ročník jsem vyjmenoval v lednu mezi dvanácti nejlepšími víny minulého roku, podrobnější popis byl tady. Tam jsou taky všemožné zařazující i zlehčující popisy a souvislosti. V dubnu jsem zajel do Randersackeru a paní za barpultem vinařství jsem překvapil tím, že jsem si k degustaci vyžádal jen milerky. Nakonec se mě zeptala, A vy jste asi vinař? Nejsem, ale už jsem před půlrokem projel všechna vína ve společnosti majitelů, a můj závěr byl, že Schmittové mají špičkovou milerku. Pro Silvanery jezdím do nedalekého Escherndorfu, ale milerka z Randersackeru je z říše snů.   

BL P1340231 Bruno Schmitt

Taky došla řeč na pověst odrůdy, že v Čechách ji zničilo socialistické vinařství a snaha o vysoké výnosy. To bylo u nás stejné, řekla moje průvodkyně, v devadesátých letech jsme s milerkou vpodstatě začínali znova. Je dobré si při tradičním českém nadávání na poměry uvědomit, že i za socíku jsme v lecčem byli součástí globálních trendů. Evropské vinařství změnilo a zarputilou snahu o maximální kvalitu vína nenastartovalo samovolné procitnutí vinařů, ale rozvoj vinohradnictví v Novém Světě (Chile, Austrálie a Jižní Afrika) a vyřešení logistických problémů s transportem vína (dodnes se v Evropě popisuje přeprava vína výrazem shipping).

BL P1360910 MT 2017 Etiketa

Randersacker leží pět kilometrů od franckého centra Würzburgu, podobně jako Würzburg je obklopený vinicemi. Nenapadá mě žádné další město tak dokonale sevřené vinicemi a spojené s nimi. Hradba kopců za malým Randersackerem je majestátní, Ewig Leben je jen jedním z asi pěti. O franckých etiketách a problémech s označením vína jsem už tady psal, od loňska Schmittové změnili etikety a některé výhrady padly. Především, etiketám vévodí stylizovaný obrázek dvou kopců, který mi (útlocitnější a vzdělanější čtenáři ať prominou) nutkavě připomíná Vojenskou pohádku Josefa Škvoreckého. Každopádně vítám, že řada lehkých vín je nově označená jako KLASSIKER a už ne jako Ewig Leben, což je název viniční trati, kterou VDP sdružení klasifikuje jako Erste Lage. Že je to ročník 2017 a kabinet z vinice Ewig Leben se dočtete až na zadní etiketě, spolu s analytickými daty (12,5% alkoholu a 0,4 gramu zbytkového cukru, takže tvrdě suché).

BL P1360448 Schmitts

2017 Müller-Thurgau Randersacker Ewig Leben Kabinett trocken, Trockene Schmitts
Dobře dobře, ale jaké vlastně je? Tak především tradiční francká baňatá lahev Bocksbeutel a šroubovací uzávěr. Jednoduchá čelní etiketa trochu sráží image, ale uvnitř je úplný poklad. Ve skleničce je jásavá, zářivá a čirá citronově žlutá barva, na nose klasická milerka s citrusy, jablíčky, kytkama a jen náznakově (a kdoví jestli) muškátovým oříškem. Středně intenzivní až intenzivní, ale hlavně lahodně sladěná vůně. V chuti svěží, úplně suché s báječnou citrusově-jablíčkovou kyselinou, tenké, projevem ovocité a zároveň ještě sevřené, syrové a mladé. Hladké a docela dlouhé, už teď bezvadně harmonické. Popravdě harmonii (a plnosti) přispívá vyšší alkohol, s loňskými 11,5 % bych se odvázal ještě víc. Cena odpovídá odrůdě se zkaženou pověstí, kvalitou víno sahá do první ligy. Zatím je to v kategorii jednoduché a skvěle pitelné víno pro všechna možná použití na zahradě nebo u bazénu, bodově jsem zvažoval hranici devadesátky. Pro mluví pitelnost a harmonie, proti je především deficit ušlechtilosti, nedostatek elegance. Za pana Skleničku 88 bodů / 100 s tím, že je začátek května a nedávno po lahvování. Možná za pár měsíců ještě přidám. V každém případě krásné víno z podceňované odrůdy, radost pít.

2 thoughts on “Senzační milerka z Franků

  1. Ochutnal jsem nedávno a i u mě se konalo nadšení. Svěží, živé, čistě a krásně pitelné. Líbilo se a bavilo!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *