Jak už jsem vyzradil v předchozím kvízu, vyjel jsem na prvního máje na Moselu. Může za to moje desetiletá dcera Anička, protože při prohlížení fotek těch rozsáhlých a extrémně strmých vinic projevila přání vidět to všechno na vlastní oči (to ostatně není vůbec špatný přístup ke studiu vína a lze ho doporučit i těm, kdo narozdíl od Aničky už smí víno požívat). Trochu předbíhám, úvodní fotka s dcerou je ze sobotní prohlídky moselských vinic na lodi. Dnes jen malá fotoreportáž z prvního dne.
Tak jsme jeli, první zastávka byla v Trarbachu. Fotky z impozantního nábřeží jsem už na blogu měl, tentokrát jen jedna z místních břidlicových uliček. Všechny obrázky neoznačené logem skleničky jsou od spolucestujícího kamaráda Ládi Zajíce.
Je jasné, že program se hodně přizpůsoboval možnostem dcery, ale na místní proslulé lanovce-zubačce pod vinicí Erdener Treppchen jsem si zapózoval taky.
Asi kilometr před Ürzigem jsme minuli plakát upozorňující na prvomájový košt místních vín. Junge Frauen, Alter Wein, zpívali kdysi v Semaforu :o) ale tady naopak lákala mladá vína. Bleskově jsme se ubytovali v třípatrovém domku na moselském nábřeží a stihli jsme ještě poslední hodinu koštu.
Podávala se téměř výhradně mladá vína z ročníku 2013. Největší umělecký dojem zanechaly hned první dva stolky. Mönchhof a Joh. Jos. Christoffel Erben (to jsou dva podniky s jedním majitelem) měly svěží ryzlinky z Ürziger Würzgarten a Erdener Treppchen, už pěkně čisté a dotažené, připravené k pití. Vyšší ceny, ale kvalita tomu určitě odpovídala.
Ryzlinky z Weingut Kerpen jsem poprvé zkoušel už loni, letos mě bavilo koncentrované 2013 Wehlener Sonenuhr Spätlese trocken a podobně výrazné, silné 2013 Wehlener Sonenuhr Spätlese.
Na fotce pan Jakoby z vinařství Jakoby-Mathy. Poznamenal jsem si jeho suché „Bergspitze“ Spätlese z vinice Kinkenheimer Rosenberg, do té doby pro mě neznámé. Další den jsem měl k večeři jiná vína z téže trati, zase výborná. Výborný byl i ročníkový sekt 2011 Ruesling Brut Simons Jahrgangsekt z vinařství Gebrüder Simon.
Taky jsem se stihl pozdravit s několika lidmi, které znám z dřívějších návštěv. Na fotce kamarád v rozhovoru s Karlem Erbesem, otcem Stefana Erbese, u kterého jsme bydleli. Ve skleničkách je výrazné, minerální a sladké 2013 Riesling ET Erdener Treppchen Spätlese z vinařství Steffen Prüm.
Weingut Schwaab-Dietz z Erdenu. Výrazné 2013 Erdener Treppchen Riesling Spätlese selektion se zbytkovým cukrem a 2013 Erdener Prälat „Alte Reben“ Auslese. Byla to blesková hodinová degustace, tak jen doufám, že jsem popisky k fotkám moc nespletl.
Podmínky byly vlídné, vstupné 12 EUR plus 3 EUR záloha na skleničku. Některá vína zaujala víc a některá míň, ale v zásadě byla vína velmi profesionálně a čistě odvedená, bez zřejmých nebo alarmujících nedostatků nebo chyb. Večer nás Stefan Erbes vzal do místní italské restaurace. A protože je Ürzig malý, zase jsme se tam potkali s některými vinaři z odpolední degustace. Cestou do kopce nad Ürzigem jsme se kochali výhledy, vlevo nahoře v pozadí známý hollywoodský nápis Ürziger Würzgarten.
Tak jsem konečně objevil ürzigskou zahrádku koření, kterou jsem loni marně hledal cestou k erdenským schůdkům. Zahrádka, podle které dostaly jméno všechny ürzigské vinice, leží prakticky uprostřed vesnice, vedle silnice. Pokračování příště :o)