Jak řekli, tak udělali: užívám letní pohody a upíjím starší lahve z dřívějších komunitních bedýnek. Omlouvám se za zanedbávání Skleničkova blogu, ale z facebookového profilu Jiřího Ovčáčka mám nabídku jaká se neodmítá na 32-dílný seriál o hracích kartách. Z letního lenošení mě vytrhují jen příležitostné rozesílky objednaných vín (teď v pondělí posílám poslední Vernaccie dovolenkářům) nebo zprávy z vinařství. V pátek přišla z toskánského Montepulciana jedna, o kterou se chci podělit.
Jestli jste mi někdo nevěřil, když jsem v dubnu tady psal, že Vino Nobile 2016 z Gracciana kvalitou úplně přesahuje celou kategorii, tak tady to je potvrzené hodnocením Decanteru a Falstaffa. 93 bodů / 100 a 420 kaček, něco takového najdete jen ve Skleničkově sklepě :-) Ještě mám pár lahví Rosso di Montepulciano 2018 a Riservy 2015, takže se klidně hlaste.
Jancis Robinson dala na web degustační poznámky o 400 německých vínech ročníku 2018 a komentář, ze kterého vyjímám: Ještě nikdy nebyla německá vína tak dobře připravená a neměla takovou kvalitu ve srovnání s většinou ostatních vín. Německo získává spolu s Anglií a Kanadou největší prospěch z klimatické změny. Réva, která dříve sotva vyzrávala a jejíž vína často potřebovala docukřit kvůli vyvážení ostrých kyselin, v současnosti dává dokonale vyzrálé hrozny vhodné k výrobě vzrušujících suchých vín všech tří barev. (…) A ročník 2018, který právě přichází na trh, byl pro některé vinohradníky nejlepší co pamatují, současně kvalitou i velikostí sklizně. To může vzbuzovat obavy ohledně vyšších výnosů a menší koncentrace, které jsou podle mého názoru nezasloužené.
Jako skeptik se zdržím komentářů o klimatické změně, jako konzumenta mě těší poznámky jednoho z nejpopulárnějších Masterů of Wine o Německu a ročníku 2018, tím spíš, že jsem poslední týden měl na stole moselské Rieslingy i francké Silvanery (JR je taky zmiňuje, dokonce i francké milerky) častěji než Ital pastu. Celý text je tady, za mě ještě jedna poznámka.
Před pár měsíci jsem dostal pozvánku jednoho časopisu, abych poslal vzorky německých ryzlinků k hodnocení. Už sedmý rok dovážím Moselu a v posledních letech paní redaktorka chodí ke mně ochutnávat na Galadegustaci Prague Wine Trophy moselské ryzlinky, tak mě to potěšilo. Problém byl v tom, jak si časopis stanovil kategorii: německé ryzlinky kategorie Erste Lage a Grosse Lage. S upřímnou lítostí jsem musel odpovědět, že se nemůžu zúčastnit, protože tuhle kategorii nemám.
Přidal jsem i vysvětlení. Přinejmenším tři vinice, které dovážím, spadají do této kategorie. Urziger Wurzgarten a Erdener Treppchen jsou Erste Lage, Erdener Prelát je samozřejmě Grosse Lage, absolutní moselská špička. Problém je někde jinde. Označení Grosses Gewachs smí používat pouze členové německého vinařského sdružení VDP. Karl Erbes ani jeho syn Stefan se do VDP naštěstí nepřihlásili, takže jim zbývá jen přivlastkové označení podle německého vinařského zákona.
Napsal jsem naštěstí, protože VDP prosazuje (celkem pochopitelně) pro vína nejvyšší kategorie i minimální cenu 25 EUR. Díky tomu, že se Erbesové k VDP nehlásí, můžu v Čechách prodávat jejich Urziger Wurzgarten Riesling Spatlese feinherb za 390 kaček, v opačném případě bych ho nakupoval za 21 EUR, asi 540 Kč (bez DPH). Už několikrát jsem při pražských degustacích se Stefanem Erbesem syčel na zákazníka, Ty vole, neptej se ho na VDP!
Před rokem jsem se v Bernkastelu kysele usmíval nad lahví moselského kabinetu s cenou kolem 18 EUR a poznámkou „kabinetní ryzlink z vinice Grosse Lage“ na přední etiketě. Pravidelní čtenáři Skleničkova blogu asi vědí, že víno označené jako Grosses Gewachs musí odpovídat kategorii Spatlese, takže s kabinetem máte smůlu. Ale samozřejmě to můžete za vyšší cenu prodat turistům nebo obecně nevědoucím. Grosse Lage pod 20 EUR je vlastně dobrej nákup?
Ale dá se to i obrátit a nakoupit vynikající vína z Erste / Grosse Lage vinic od vinařů, kteří nejsou členy VDP. To je jedna z věcí, která mě na současném trhu vína baví: ještě nikdy nebyla tak široká, bohatá a kvalitní nabídka. Ještě nikdy nebyla kvalita vín obecně tak vysoká jako v posledních letech, a dnes nikdy nemáte na výběr jen jednu nebo dvě možnosti. Máte jich spoustu :-) a někdy je těžký se v nich vyznat.