Piemontská olympiáda, to je Barbera, Barolo a Barbaresco, Gavi a Dolcetto, Grignolino a Moscato d’Asti! Přidal bych i sekt z Nebbiola a Arneis, ale všechno se do šestimístné bedýnky nevejde. Po Alsasku, Rakousku, Toskánsku, Mosele a údolí Loiry pokračujeme ve čtyřiadvacátých Komunitních Bedýnkách nabídkou vín ze severoitalského Piemonte – pro čtenáře, kterým nestačí o víně jen číst :o) Jaká základní šestka vyjede na olympijský led?
Na úvodním obrázku je grafický návrh trička, které mám pro piemontskou bedýnku připravené. Leč grafika vznikala zcela nezávisle a podléhala jen skleničkovské inspiraci Piemontem. Přesto věřím, že tričko aspoň devatenáct bedýnkářů objedná, protože 20 kusů je minimální objednávka výroby a jedno takové tričko chci pro sebe! Jiná možnost nebyla, než že to spojím s piemontskou bedýnkou. Tričko stojí 250 Kč, ale samostatně nebude na prodej, jedině s piemontskou bedýnkou. Jediná vyjímka: samostatné tričko za 1.150 Kč (a k tomu zdarma navíc Barolo 2009 od Battaglia)!
Olympiáda je za dveřmi a Piemonte daleko, tak se pojďme zabývat vínem a novou Komunitní Bedýnkou. Už jsem v úvodu naznačil, že piemontských odrůd a vín je hafo a všechny nedáme. Velká Vína Piemontu, Barolo a Barbaresco, s ohledem na kurz EURO a průměrnou výši konta čtenářů blogu přeskočíme. Druhý extrém je to, čemu encyklopedie říkají „ostatní odrůdy Piemontu“ a pan Sklenička bezohledně „méně významné odrůdy Piemontu.“ Před pár lety jsem uvažoval o Komunitní Bedýnce složené z Fresy, Grignolina, Timorassa, Ruché, Albarossy a Bonardy (a našlo by se pár dobrých náhradníků), ale to by taky mohla být poslední bedýnka vůbec (i když by takový výběr mohl parádně oživit diskusi na blogu :o))). Jsem dalek toho zatratit Freisu tak razantně jako Robert Parker, ale některé chutě a aromata jsou příliš kontroverzní. Nejhorší je, že jsem musel zrušit zárodečně plánovaný únorový výlet do Piemontu: romantická krajina a silný vliv francouzského vinařství (Nebbiolo) na jedné straně a na druhé straně divočina typu Freisa a Timorasso jsou pro milovníka vína něco jako karneval v Riu!
Loni v říjnu jsem absolvoval štafetovou degustaci s osmi piemontskými vinaři, o některých z nich jsem už psal. Nejlíp z nich vyšel Gianluca Battaglio, kvalitou, sortimentem i cenami. Na začátku ledna mi poslal mamutí balík se vzorky, snaživě jsem je přechutnal a zmocnilo se mě nadšení pro Barberu. Azienda Battaglio sídlí ve Vezza d’Alba, jihovýchodně od Turína a napůl cesty mezi Asti a Albou. Je to malé rodinné vinařství s roční produkcí jen 40.000 lahví. Pěstují Nebbiolo, Barberu, Dolcetto, Bonardu, Grignolino, Chardonnay a Moscato.
Tahle odrůda dává vína od slušných nízkorozpočtových (loni ještě za 150 Kč) až po seriózní sudové mazlíčky ve vyšší třídě. Po loňské intervenci ČNB proti kurzu EURO jsem usoudil, že o dobrá vína pod 200 Kč bude letos nouze a že se vyplatí věnovat Barbeře zvýšenou pozornost. Olympiáda bude dlouhá a jestli naše hokejky dojdou až do finále, vypijeme při tom u televize spousta vína! Lednové Bedýnky šampionů jsou už minulostí, pojďme probrat vína z Piemonte. Chovám naději, že by se v Čechách mohla líbit: i když je to pár set kilometrů na jih, podhorské počasí s velkými rozdíly mezi denními a nočními teplotami dává vína (i červená!) s vyšší kyselinou, lehká a dobře pitelná. S jednou vyjímkou jsem o vínech v poslední době psal:
1. Ardi 2012, Piemonte Barbera DOC, Battaglio. Zábavná a levná nerezová Barbera, postavená na primární aromatice, ale se svůdnými aromaty kůže, které ji (jen zdánlivě :o) posouvají o stupeň výš. 180 Kč.
2. Madunina 2010, Barbera d’Alba DOC, Battaglio. Barikovaná Barbera s dospělejšími aromaty a chutěmi, školená přes rok v barikových sudech. Není tak snadno přístupná jako Ardi, ale je to serióznější víno. 270 Kč.
3. Funtana 2012, Langhe Nebbiolo DOC, Battaglio. Nebbiolo je královská odrůda Piemontu, ale Funtana je obdoba první Barbery – víno připravené v nerezovém tanku a postavené na primární aromatice. Psal jsem o ní tady, je to zábava, totálně přístupné víno. Jen se pokusím vyžádat si nějakou serióznější etiketu než růžovofialový čárový kód :o) 200 Kč.
4. Valmaggiore 2011, Nebbiolo d’Alba DOC, Battaglio. Sudová verze Nebbiola, tentokrát bez bariku, ale velké sudy. 310 Kč.
5. Moscato d’Asti 2013, Battaglio. Jeden domácí vinař se divil, jak někoho vůbec napadlo dělat muškát jinak než suchý, ale Moscato d’Asti je nejlepší exportní artikl Piemontu. Napůl cesty mezi slaďákem a sektem a má to nejlepší z obou. Teď na začátku roku je nejlepší chvíle na nově nalahvovaný ročník se svěží kyselinou. 260 Kč.
6. Chardonnay 2013, Battaglio. Nenene, nezbláznil jsem se, jasně že šardonka není tradiční piemontská odrůda. Snažím se udržet bedýnku levnou, tak zařazuju naslepo Battagliovo Chardonnay za 180 Kč. Ale jestli chcete pojmout Piemontskou Olympiádu seriózně, můžete ho nahradit Battagliovým Arneis 2012 (270 Kč) nebo Grignolinem. Zamluvil jsem si zbytek vína Grigné (výrobce Montalbera) u Františka Šamly (260 Kč). Je to sice konkurent :o) ale Montalberu jsem pro něj kdysi v Itálii přechutnal a doporučil mu ji. Tentokrát vyberu Grignolino od něj, protože Montalbera ho má úplně suché. S Grignolinem bude bedýnka o stovku dražší, ale stojí to za to a k Piemontu tahle odrůda prostě patří!
Základní šestka vín s Chardonnay stojí 1.400 Kč, s Grignolinem místo Chardonnay rovných 1.500 Kč (Grignolina mám jen asi 25 lahví, po vyčerpání zásob Grigné navíc budu muset nahrazovat jiným vínem, ale to dám vědět předem). Vítězové bedýnkové olympiády by mohli mít o Piemontu lepší představu :o) Jestli budete chtít i tričko s Piemontskou olympiádou (grafika je v hlavičce článku, bílé tričko), bude to dalších 250 Kč. Battaglio má i trochu rustikální Barolo (vyjde na 900 Kč), poznámky o něm zveřejním. Kdo ho chcete, napište mi to do poznámky v přihlašovacím formuláři. Pravidelní účastníci už to znají: v Praze, Brně, Ostravě, Bratislavě, Zlíně, Olomouci, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové a Českých Budějovicích bude bude bedýnky vydávat Uloženka.cz, ostatní je mohou dostat Českou Poštou (s příplatkem 160 Kč).
Když víno objednám 11. února, mohl bych ho mít o týden později a distribuovat ho před koncem olympiády. Je to bez záruky, ale do konce února určitě. Přihlašovat se k Piemontské Olympiádě můžete tady a teď!
Ahoj Vlado, ten muskat je genialni! Otevreli jsme si ho k pastice a je to uplna bomba. Da se to skladovat dlouhodobeji, nebo se to musi vypit behem roku? Tohohle bych si dokazal predstavit hodne velkou objednavku!
Ahoj Ivo, díky za vzkaz! Vinař doporučuje spotřebu do 1-2 roků, já budu ještě přísnější – nejpozději do konce prázdnin. Moscato bude dobré jen tak dlouho, dokud mu vydrží kyselina. Odhaduju, ze v červnu už bude poloviční, nejlepší bývá na Vánoce hned po nalahvování, když se to podaří přivézt včas. Rád tě zásobím, ale doporučuju počítat s ním jen do prázdnin, do konce června.
S chutí se připojuji. Moscato d’Asti je opravdu super. Vynikající kombinace cukru a kyselinek. Dokonale zvládnutá chuť i vůně muškátu. První výrazný muškát který mi neleze do nosu. Celý zážitek umocňují osvěžující bublinky. Čerstvost, svěžest. Muškáty miluji a tenhle mě dostal dokonale.
Těší mě, že první příznivé ohlasy přišly právě na Moscato d’Asti! Neopatrně jsem o něm napsal, že to je polovíno a několik účastníků bedýnek ho chtělo vyřadit. Tak jsem jim ho vyměnil za jiné nebo vyřadil a doufal jsem, že ho znají a vědí, proč to dělají :o) nejen kvůli mojí poznámce o polovínu.
Mimochodem včera kamarád přinesl Moscato d’Asti 2011 a bylo ještě dobré, byť ne tak plné a nabušené jako tahle 2013.
Moscato d’Asti je výborná slaďárna. Vytanuly mi vzpomínky na moje první zkušenosti s vínem, které nám rodiče v Itálii nechali ochutnat. Určitě to zdaleka nedosahovalo těchto kvalit, ale nostalgie to dorovnává. Každopádně pokud bude někdy doobjednávka, tak se hlásím.