V úvodním textu k pátým Komunitním bedýnkám v září 2010 jsem sliboval přivézt šest toskánských vín za ceny platné ve vinařství. Postupem času jsem nabídku vín rozšiřoval, ale vždycky jsem se snažil držet ceny nízko. Když jsem jeden rok vynechal cestu do vinařství a nechal si vína přivézt spedicí, zjistil jsem další rok, že jsem je nabízel za nižší cenu, než kolik stála ve vinařství. Vinařství zvýšilo maloobchodní ceny, ale já jsem to nezjistil :-)
Teď jsem si vymyslel, že přivezu vína ze dvou vinařství v Toskánsku a v Umbrii, ale v obou nejde nakoupit na místě. Jedno vyrábí jen malé množství vína pro vlastní potřebu, druhé nepřijímá návštěvy turistů a otvírá se jen po předchozí domluvě. Takže mi chybí cenové srovnání, abych mohl tvrdit, že je přivezu za stejnou cenu jako se koupí ve vinařství. Pomohlo mi samo vinařství, když mě upozornilo, že má dalšího prodejce v Čechách. Našel jsem si jejich e-shop na webu a zjistil, že prodávají Vino Nobile di Montepulciano 2010 o celých 40% dráž, než jsem loni prodával já ročník 2012. Popravdě Gracciano letos trochu zvedlo ceny a já jsem je chtěl následovat, ale čtyřicetiprocentní rozdíl cen jsem se rozhodl držet :) Takže Vino Nobile z Gracciana bude letos ještě za loňské ceny a jestli chcete ochutnat pravé Toskánsko a Umbrii za rozumné, přihlaste se do nových Komunitních bedýnek!
Chci přivézt vína ze dvou vinařství, obě jsem v dubnu navštívil a vína ochutnával. Na léto se chci zásobit toskánským Sangiovese, hlavně Vino Nobile z tradičního vinařství Tenuta di Gracciano della Seta. Loni jsem s ním měl spoustu úspěchů, hlavně tři velké zlaté medaile na soutěži Prague Wine Trophy a zvláštní diplom za tři vína s hodnocením přes 90 bodů. Jejich vína sklízela úspěch i v USA, export stoupal a s tím i ceny. V loňském roce jsem sestavil celou bedýnku jen z jejich vín, letos vezmu jen tři. Merlot Maramai 2010 je vyprodaný a další bude asi až z ročníku 2015. Takže přivezu základní řadu Rosso – Vino Nobile – Riserva, popis dám dále.
Vineria del Carmine je z Umbrie. Psal jsem o ní tady, je to bokovka k rychle se rozvíjejícímu prázdninovému resortu. Už jsem se tady vyznával k náklonnosti k málo známé odrůdě Trebbiano Spoletino, to byl pro mě největší magnet. Dveře mi otevřela přímluva Giovanni Dubiniho, jehož vína jsem už dvakrát přivezl, a tak jsem to tam v dubnu byl okouknout. Vyrábějí jen dvě vína, bílé Trebbiano Spoletino a červené Il Campanille, což je směs tří odrůd, ale s velkou převahou Sangiovese. Zamluvil jsem si dva poslední ročníky Trebbiana, protože se projevem liší jako den a noc. Trebbiano Spoletino 2016 se v nástupu chuti blíží projevem k ryzlinku, tak dobrou kyselinu v Itálii často nenajdete. Trebbiano Spoletino 2015 už vykazuje velkou lahvovou zralost a zjednodušeně řečeno připomíná naleželé Chardonnay. Červené Il Campanile bude výborné do letních veder. Takže co bych chtěl přivézt:
Tenuta di Gracciano, Rosso di Montepulciano 2016. Základní víno z hroznů, které neprošly do Vino Nobile. Popravdě jsem váhal, jestli nevzít předchozí ročník 2015, který byl v loňské bedýnce. Degustoval jsem kvůli tomu doma dvě lahve 2015 a byly překvapivě dobré, ale léto bude dlouhé. Rozhodl jsem se pro svěžest nového ročníku, protože Sangiovese 2015 vyrobené v nerezu bych nechtěl přetahovat do roku 2018. Moje priorita je Rosso 2016, ale jestli se najde víc zájemců o patnáctku, klidně ji přivezu taky.
Tenuta di Gracciano, Vino Nobile di Montepulciano 2014. Psal jsem o něm tady, vzhledem je to rubínová klasika s navinule ovocnou vůní s příměsí polyetylénu. Po rozmíchání vystupuje zralé lesní ovoce a vůbec klasické projevy Sangiovese. V chuti středně plné s dobře zakomponovanou kyselinou, vyzrálým ovocem, ale ještě drsné, neohlazené, nevyzrálé v kyselině a hlavně v taninech. Kafe, kmín a jemně i středomořské koření. Podchlazené se projevem podobá Pinotu, až s okysličením a ohřátím se posune do Toskánska. Už se dá pít (poznámka pro ty, kdo mají rádi Sangiovese mladé), ale potřebuje ještě půl roku nebo rok, aby dosáhlo zralosti.
Tenuta di Gracciano, Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2011. Loni jsem přivezl veleúspěšnou Riservu 2012, hned na to získala nejprestižnější italské vinařské ocenění Tre Bicchieri. Letos mám zarezervovaný ještě o rok starší ročník a za stejnou cenu. Díky složitějšímu ročníku to je víc toskánská klasika s krásnou strukturou chuti.
Vineria del Carmine, Trebbiano Spoletino 2015. První text je tady, má slámově žlutou barvu s kovovým, až zlatavým odstínem. Ve vůni je to Trebbiano s přezrálými ovocnými aromaty, žlutým ovocem a stopami tropických plodů, hodně plné. V chuti pěkná kyselina a lehce oxidativní jablíčkový projev (daný spíš delším ležením na kvasnicích než oxidativní přípravou, myslím, že bylo školené v nerezu). Opakují se ovocná aromata z vůně a přezrálost, projevem tradiční Trebbiano. Baví mě čistota a plnost chuti. Spolu s barvou a vůní to ukazuje na delší maceraci hroznů namísto obvyklého rychlého odkalení moštu před kvašením. Výsledkem je plné víno s typickým odrůdovým projevem a prodlouženým životem.
Vineria del Carmine, Trebbiano Spoletino 2016. Slámová žlutá barva je o poznání světlejší než 2015. Ve vůni zralé citrusy a žluté ovoce, mineralita a luční tráva. V chuti ještě lehce perlí (brzy po otevření jsou drobné bublinky i na stěně sklenky), lehký citrusově ovocný projev. Vyšší kyselina, brzy po otevření má chuť nástup německých ryzlinků s dominantní kyselinou, ale po několika hodinách a okysličení se projev posune víc k Itálii :-) V chuti působí hodně plně se stopami neodfiltrovaných kvasnic a vyšším alkoholem. Etiketa říká 13,5% alkoholu jako kontrast ke svěžesti a travnatému, méně vyzrálému projevu (a předchozímu ročníku, který to měl opačně).
Vineria del Carmine,Il Campanile 2016. Sangiovese s malým přídavkem Merlotu a Sagrantina. Stylizovaná burgundská lahev s jednoduchou etiketou. Ve skleničce temná rubínová barva lehce opalizuje, zřejmě bez filtrace. Ve vůni měkké, kultivované lesní tóny Sangiovese s vanilkou a zjitřenými aromaty barikového sudu. Z Merlotu nacházím jen navinulé tóny vyzrálých třešní. Intenzivní, středně plné až plné. V chuti suché se slušnou koncentrací a příjemným (nepřehnaným) nástupem kyseliny s třešněmi. V závěru až vyzrále kabernetové tóny (paprika, tabák). Podíl Sagrantina je asi nejmenší, takže žádné excesy v tříslovinách, naopak celková kultivovanost projevu a spíš se prosazuje ovocný Merlot. 13,5% alkoholu. Celkový projev tíhne k obrazu Sangiovese, ale je to hodně obalené barikovým sudem a kompaktní, spojené a sebevědomé. Hodně proměnlivé víno čili měňavka – čerstvě dolitá sklenička působí svěže, ale po chvíli oceníte kultivovanost a nazrálá aromata ve vůni. Za mě láska na první pohled a optimistický výhled do budoucnosti. Dá se pít už teď (jestli máte rádi mladá červená vína), ale díky struktuře a koncentraci se určitě bude ještě 2-3 roky zlepšovat.
Cenově to vypadá následovně:
bedýnka A
Gracciano, Rosso di Motepulciano 2016 – 270 Kč
Gracciano, Vino Nobile di Motepulciano 2014 – 420 Kč
Gracciano, Vino Nobile di Motepulciano Riserva 2011 – 550 Kč
celkem 1240 Kč za 3 vína / dvojitá 2400 za 6 vín (podpořím větší přihlášky a ušetřím za dopravné v Uložence). Kdo by chtěl ušetřit, může místo Riservy objednat Rosso 2015 za poloviční cenu, ale moje volba ani doporučení to není :-) Věřím, že kdo si pamatuje Riservu 2012 z loňských bedýnek, ten se vrátí i k Riservě 2011.
bedýnka B
Vineria del Carmine, Trebbiano Spoletino 2015 – 360 Kč
Vineria del Carmine, Trebbiano Spoletino 2016 – 360 Kč
Vineria del Carmine, Il Campanile 2015 – 360 Kč
celkem 1080 Kč za 3 vína / dvojitá bedýnka 2100 Kč za 6 vín
bedýnka C
základní bedýnka A (3 vína) a bedýnka B (3 vína) celkem za 2260 Kč
Jsou možné další kombinace a pokusím se vyhovět všem rozumným požadavkům. Jestli si budete přát bedýnku základního Rosso z Gracciana, 3x ročník 2015 a 3x ročník 2016, zařídím to, stejně jako další kombinace.
Jestli si chcete pořídit degustační bedýnku vín z toskánského Gracciana a umbrijské Vineria del Carmine, musíte se přihlásit… Pravidelní účastníci to už znají, ale uvítám i nová jména! Budu zase potřebovat vaši přihlášku a platbu na účet, bedýnky bude vydávat Uloženka (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst, jen pozor na provozovny Pošty, tam jsou jiné podmínky). Jestli chcete odjet na dovolenou, můžete si termín odeslání vín posunout podle svých potřeb. Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). V Praze přivezu bedýnky po domluvě až domů (za předpokladu objednávky 12 a více lahví). Uzávěrka přihlášek bude za týden, 5. června. Potom vína objednám a v týdnu po 12. červnu bych je chtěl přivézt spedicí. Předpokládám, že je budu vydávat a posílat nejpozději v týdnu po 19. červnu, ale raději ještě dříve. Jsou to vína, která vyrostla v italském vedru a do letních veder se taky hodí! Přihlásit se můžete tady.
Doktore, chystáš nějakou novou bedýnku? Poslední jsi měl v květnu a mně dochází víno. Přimlouvám se za rychlou akci!
Já Ti rozumím :-) dokonce to už mám připravené, ale v dohledné době nic nechystám. Mám ve sklepě moselské ryzlinky 2015 i 2016, Sangiovese z Gracciana, vína z Umbrie, něco Burgundska i pár Beaujolais. Když přivezu paletu vína, nemám ji kam dát. Jestli chceš doplnit zásoby, koukni na http://www.response.cz, napiš nebo zavolej!