Ve čtvrtek jsem už druhý den za sebou balil a rozvážel České Komunitní bedýnky – původní odhad o velkém zájmu Moravanů byl správný :o) Jen jsem si při balení vín uvědomil, že jsem dost hlasitě nezdůraznil, že vinařství Porta Bohemica vína (většinou) nefiltruje. U červených vín se to projevuje lehce zastřenou, rozostřenou barvou (odborníci říkají, že víno opalizuje), ale v bílém víně je pravda: lehký zákal a drobné kousky nečistot. Takže reklamace na vzhled vína neuznávám, takhle (zakalené a drobně nečisté) je to SPRÁVNĚ!
Ve čtvrtek jsem balil a rozvážel, a před polednem vypuklo babí léto. Koupil jsem dvě vepřové kotlety s myšlenkou na zahradní grilovačku a vymýšlel k nim nějaké víno. Při balení českých vín jsem našel čtyři zapomenuté krabice skvělé toskánské Pergolaie 2009 (91 bodů/100 na PWT), ulakomil jsem se a vymýšlel, jak bych je všechny vypil sám. Už jsem měl na blogu týden s nesířeným Gruner Veltliner Minimalem od Seppa Mosera a přemýšlel jsem, jak by čtenáři přijali Měsíc s Pergolaiou. Ekonomika je neúprosná a možná na to ještě dojde, ale najednou jsem našel v chladničce poslední (a vychlazenou!) lahev ryzlinku z Erdener Treppchen.
2010 Erdener Treppchen Riesling Spatlese halbtrocken, Karl Erbes
Erdenské schůdky dávají extrémně minerální, břidlicová vína, a ještě v lednu byl tenhle ryzlink až nepříjemně kamenitý. V říjnu ukazuje plnou nazrálou žlutou barvu, medovou vůni s voskem (až do krému na boty:o) a mineralitou. V chuti má překvapivě jemnou kyselinu, medovost, je plný a kulatý, lehký (jedenácti procenty alkoholu), zřetelně herbální a pitelný. Možná skutečně piju vína příliš mladá, v tomhle případě je víno v dosud nejlepší formě, právě když jsem na konci se zásobami.