V pátek jsem tady avizoval, o co půjde tento týden, a začnu rovnou se sicilským vinařstvím Cantine Arini. Pravidelní čtenáři znají, ostatní si mohou připomenout report z července 2015 tady a tady a následně marsalské bedýnky 2016 tady. Stručná rekapitulace: rodinný podnik založený roku 1952, 30 hektarů a asi 150.000 lahví ročně. Myslím, že to je na sicilské poměry malý podnik. Sídlí přímo v Marsale a patří mezi asi dvacítku místních výrobců fortifikovaného vína Marsala.
I Grilli di Arini 2018, Grillo Sicilia IGT. 12% alkoholu, středně plná citronově žlutá barva. Na nose málo výrazná vůně žlutého ovoce, v puse hodně zralá jablka a žluté blumy, lehká kořenitost. Málo intenzivní, svěží, lehké a dobře pitelné, jinak typická Sicilie k jídlu.
Grillo 2018 Sicilia IGT. 13% alkoholu a výraznější ramenatá lahev, na fotce vpravo. Středně plná citronově žlutá barva, na nose zralá jablka a lehké oxidativní tóny. V puse výraznější, dospělejší bratr předchozího Grilla. Plnější jablíčková chuť až do jablečných slupek a jadýrek, přesto svěží a zábavné se stopou taninů. Tipnul bych si 3-4 měsíce v bariku, aspoň část vína. Je to pořád dobře pitelné a bez velkých archivačních plánů, ale docela seriózní a odrůdově charakteristické. Celý projev se hodně vymyká tomu, co jako středoevropané známe a preferujeme, ale jestli od vína očekáváte odrůdový projev a přiznání původu, tak tohle Grillo to všechno má. Za mě dobré až výborné. (Dodatečně připisuju, že po týdnu v otevřené lahvi je to krásný ovocný barik, žádná exotika. Grillo se zlepšuje a archivační potenciál má velký. Pěkné!)
Grecanico I Gelsomini 2018, Terre Siciliane IGT. 12% alkoholu, bledá citronově žlutá barva se zelenkavým odstínem. Na nose jemná ovocná vůně, v chuti málo výrazné ovoce (citrusy a žluté ovoce), malinko oxidativních tónů a kořenitost. Málo tělnaté, díky tomu vynikne závěrečný minerální tón. Stále jsme v kategorii levných vín na všednodenní pití k jídlu, ale skladba chutí je ještě vzdálenější tomu, na co jsme ze Střední Evropy zvyklí, než u Grilla.
Chardonnay Le Case Le Vigne 2018. 13,5% alkoholu. Zářivá citronově žlutá barva, naleželá ovocná vůně s kvasničním podtónem. Citrusy a ryngle. V chuti středně plné až plné, výrazně strukturované, svěží, s netypickým projevem zralého ovoce. Mix svěžích a zralých chutí pro mě nabourává harmonii, jsem zvyklý na odlišný projev odrůdy.
Zibibo Vino Liquoroso, Terre Siciliane IGT. 16% alkoholu a ve skleničce září zlato! Vyšší smáčivost a barva je čisté zlato s červeným odstínem. Na nose rozinky a lékořice, kandované pomeranče. V chuti sladké, hodně sladké (100+ gramů zbytku), rozinkové a medové, muškát je jen v pozadí. Výrazný alkohol a kandovaný pomeranč. Je to zábavné, ale jen do půldeci k sladkému dortu.
Le Terre, Marsala Superiore Ambra Secco. 18% alkoholu a další příležitost osvěžit si třídy Marsaly a rozdíly mezi nimi. Podle tabulky tady jsou to minimálně dva roky zrání v sudu a dolihování destilátem (na zmíněných 18%). Barva je přitažlivě gradovaná a pohybuje se mezi světlou kávou a jantarem :-) Vůně je středně intenzivní až intenzivní s převládajícími zralými fíky a kandovaným ovocem. Pocitově je to spíš suché s dobrou kyselinou, podle analytik 30 gramů zbytkového cukru. Odrůdově Grillo a Catarratto a dva roky ve velkých sudech. Slušná harmonie, hezky zjemnělé dvěma roky v sudu, ale i pocitově „jen“ střední třída (před několika hodinami jsem dopil Marsalu Vergine, ta má nesrovnatelně víc jemnosti). Zajímavé napětí mezi kyselinou a utajeným zbytkovým cukrem, baví mě sicilské fíkové chutě ve víně. Podle vzpomínek mi základní Marsala Fine často chutnala drsně a neotesaně, Marsala Vergine je zase drahá. Marsala Superiore je pro mě dobrý kompromis.
Pro sebe bych bral obě Grilla (druhé s dotekem sudu je lepší) a oba fortifikáty. Obecně se zdá, že Arini se vydali cestou kvašení dosucha (podle mých poznámek z degustace na Sucílii měla některá bílá vína malý zbytkový cukr) a vínům to určitě prospělo. Obecnější poznámky až s červenými víny.
Připomínám pondělní uzávěrku objednávek aktuálních burgundských bedýnek Domaine Jean Pierre Berthenet z Montagny! Současný enolog Francois Berthenet je pro rok 2020 francouzským Vinařem roku podle Guide Hachette – neváhejte, v dubnu už bude vinařství vyprodané :-) Podrobnosti jsou tady, přihlásit se můžete tady.