Burgundská bílá bedýnka měla úspěch, už mi skoro žádné Chardonnay nezbývá :o) Samozřejmě mě to nakoplo, abych udělal burgundské Pinoty. O těch se dá vpodstatě říct totéž, co jsem psal úvodem k burgundské bílé bedýnce tady.
Jenže znáte to: Burgundsko je drahé. Snad za to může odlesk Domaine de la Romanée Conti a fakt, že nejdražší víno na světě se vyrábí právě v Burgundsku. Navíc burgundské Pinoty vzbuzují v konzumentech vášně a obdiv, který vůbec neodpovídá běžně dosahovanému bodovému hodnocení na soutěžích. Velké burgundské Grand Cru Pinoty se často těžko dostávají u renomovaných hodnotitelů přes 90 bodů, ale zákazníci za ně přesto rádi utratí 100+ EUR. Stejně jako jsem jel pro Chardonnay do (podstatně levnějšího) Montagny, vydal jsem se pro Pinoty do Maranges.
První roky jsem se v tom moc neorientoval, zdálo se mi, že vína v Maranges nemají jednotný charakter, jaký mají významnější burgundské apelace. V dubnu jsem byl návštěvou u Marka Boutheneta a jeho bratra Jean-Francoise (reporty byly tady a tady), a vidím jejich Pinoty úplně jinak než před šesti-sedmi lety. Maranges zatím nejde srovnávat se slavnými apelacemi co do významu, ale jemností se podobá Santenay (logicky, protože se Santenay sousedí) nebo Chambolle-Musigny. Vína mi připadala až ženská charakterem a jemností, dokonale vyzrálá (Maranges uzavírají hřeben Cote d’Or na jihu a část jejich vinic je obrácená k jihu) a hlavně, měl jsem štěstí na dva výborné ročníky. 2010 a 2012 z nedávné doby byly v Cote de Beaune výborné a možná se k nim přiblíží i 2013. Proměna Maranges může souviset i s tím, že se ve vinařstvích začíná prosazovat mladá generace, která absolvovala vinařské školy, nasála něco moderních trendů a chce se kvalitou vína vyrovnat celému světu :o)
Protože je Burgundsko drahé, sestavil jsem od Bouthenetů dvě pinotové půlbedýnky. Napřed dám seznam vín ze základní, levnější trojice.
1. Bourgogne Hautes Cotes de Beaune „Au Paradis“ 2010 Vieilles Vignes, Jean-Francois Bouthenet (370 Kč). Pinot ze starých keřů a z vynikajícího ročníku. Plnější barva (rubínovka s nahnědlým podtónem), v intenzivní vůni třešně a pánský parfém (to by se mohlo líbit ženským:o). V chuti slušně koncentrované, s mírně potlačeným ovocem (třešně) a spíš projev je spíš komplexním, vyváženým projevem. Pěkná kyselina, krásně pitelné. Dokonale vyzrálé víno z vynikajícího ročníku, připravené k pití.
2. Bourgogne Hautes Cotes de Beaune 2012, Marc Bouthenet (390 Kč). Světlá rubínová barva, navinulá ovocitá vůně. V chuti plné s důrazným nástupem chuti, dlouhé, typický Pinot z jihu. Před lety jsem si do bedýnek vybral právě tohle víno ze slavného ročníku 2005. Tehdy myslím dostalo zlatou medaili na soutěži v Maconu, letos je zase výborné.
3. Maranges 2012, Jean-Francois Bouthenet (420 Kč). Village apelace a víc všeho, ovoce i taninů, hladké víno s výrazně ovocitým projevem. Temnější výrazná barva, v hluboké vůni převládají třešně. V chuti svěžest, třešně a višně, slušná kyselina a v závěru ještě dotek taninů. Jemné, uhlazené víno, žádná divočina.
Druhou půlbedýnku jsem sestavil z Pinotů vyšších apelací. To sice neznamená nutně vyšší kvalitu, ale v praxi to tak většinou vychází, a v tomto případě na to vsadím cokoli.
4. Maranges 2013, Marc Bouthenet (420 Kč) a nejmladší víno mého výběru. Výrazně griotková vůně s vystupujícím alkoholem, v chuti ještě mladé a syrové, jasně višňové a dobře pitelné, ale rok archivace pomůže.
5. Maranges Premier Cru Clos Roussot 2011, Jean-Francois Bouthenet (490 Kč). Jiskrná barva se stopami nazrálosti, určitě filtrované. Široká komplexní vůně, druhý den v nedopité lahvi lehce parfémové jako navoněný ručník. V chuti pevné díky dobré kyselině, čisté, koncentrované, ovocné, třešňovo-višňové, s minerálním závěrem. Dá se pít už teď, ale za rok bude ještě lepší.
6. Maranges Premier Cru La Fussiere 2012, Marc Bouthenet (550 Kč a pokud jde o ceny burgundských Premier Crus, jsme stále na spodní hranici nebo kousek pod ní). Velké víno. Krásně naleželý ovocný nos, plné v chuti, výrazné, jemné a jasně ovocné (třešně a višně). Archivace je možná, ale není nutná, dá se pít už teď.
Chtěl jsem původně jen jedno Premier Cru a jeden základní Bourgogne Pinot Noir, ale při víkendové degustaci na maconském hotelu se mi zdálo, že skoro 300 Kč za základní Pinot je moc. Při etiketování a balení vín u Marka Boutheneta jsem si všiml klece s Fussiere 2012 a přemluvil ho o posledních 50 lahví. Fakt za to stojí. Dva Pinoty Premier Cru je hodně ambiciózní sestava a za podobnou cenu ji mimo Komunitní bedýnky sotva najdete…
První, základní půlbedýnka vyjde na 1 180 Kč, druhá na 1 460. Při objednávce celé šestice bude cena 2 500 Kč, tedy o 140 Kč nižší. Celá bedýnka se dvěma Premier Cru tak vyjde skoro stejně jako dvě základní půlbedýnky :o) Budu zase potřebovat vaši přihlášku a platbu na účet, bedýnky bude vydávat Uloženka (Praha, Brno, Bratislava, Ostrava, Olomouc, Zlín, Plzeň, Hradec Králové, Liberec a asi 100 dalších míst). Kdo nemáte Uloženku dost blízko, můžete dostat balík poštou (s příplatkem 200 Kč za poštovné). Prvních 40 přihlášených může dostat bedýnky hned, bez čekání.
Čím mě Maranges nadchlo? Jemností a kultivovaností se vína z Maranges podobají zbytku Burgundska, ale úspěch mají teprve před sebou. Něco z toho je vidět na fotkách z letošních degustací. Zatím ještě tam není nikdo velký, samé rodinné podniky a vinař vám nepřijde na degustaci v bílé košili a semiškách. Když jsme se v pondělí ráno domluvili s Antoinem Bouthenetem, musel vína etiketovat. Máš čas? zeptal se. Tak jsme to dělali společně, Antoine čistil lahve a já je balil do krabic.
Jen upozorním, že jde o vyjímečnou příležitost seznámit se s jednou burgundskou apelací. Vína od Bouthenetů v současnosti do Čech nikdo nedováží. Pokud budete mít po ochutnání celé bedýnky velký zájem o doplnění zásob, rád je dovezu znova. Jestli se nesejde dostatek poptávek po dalším dovozu, půjde o jednorázovou záležitost určenou jen pro čtenáře Skleničkova blogu. Přihlásit se můžete tady.
Bílé burgundy byly parádní, těším se na červené :)