SKB 125, víno do vedra z Orvieta

Tento týden bude výročí, na které obvykle zapomínám, a tak ho raději připomenu předem: 27. června budou sedmnácté narozeniny Skleničkova blogu. Zkusím to spojit s novou bedýnkou a na oslavu narozenin vyhlásit malý dovoz vín extrémně vhodných do vedra. Není to zas až taková novinka – orvietské vinařství Palazzone jsem už přivezl třikrát, naposledy v květnu 2019. Další dovozy zmařil Covid. Dnešní bedýnkáři jsou z velké části noví a orvietské bedýnky v letech 2016 až 2019 nepamatují, takže pro většinu z vás to snad bude novinka.  

Etruské město Orvieto má, pokud jde o víno, všechno, jen je vedle jiných velkých jmen Itálie skoro neznámé. Má 2500 let starou vinařskou historii, výrazný charakter, daný především tím, že devět desetin místní produkce vín tvoří bílá vína. Klasické Orvieto (neboli Orvieto Classico DOC) je směs čtyř bílých odrůd (Procanico, Grechetto, Verdello a Malvasia), většinou vyrobená v nerezu a bez jablečnomléčného kvašení.

Rovnou dodám, co mě na novém dovozu Palazzone nejvíc láká, a to je dlouhověkost místních vín. Vinař Giovanni Dubini mi vysvětloval, že za to můžou sopečné vyvřeliny (tufy), na kterých stojí dnešní vinice, a vzhledem k tomu, že bílá vína dělá zcela bez sudů, nezbývá než tomu věřit. Ochutnával jsem deset a víc let staré ročníky jeho Campo del Guardiano a můžu dosvědčit, že to mohutné, robustní bílé se po asi dvanácti letech změní v krásně jemné, ženské víno. Nejvíc mě dostala degustace základního nerezového Terre Vineate. Považoval jsem to za víno na rychlé vypití, a když mi v říjnu 2021 Dubini otevřel Terre Vineate 2011 a bylo svěží, energické a bez oxidace, tak mi spadla čelist. Lahev stojí 13 EURO a to není moc na experiment s uložením krabice do sklepa na deset roků… doporučuju!

Narozdíl od prvních dovozů jsem ponechal ve výběru jen (podle svého odhadu) nejlepší šestici vín a škrtl Pinot grigio a supermarketovku Vignarko. Naopak jsem přidal Sangiovese Piviere, které mě dostalo sametovou jemností, technicky danou zřejmě krátkou macerací slupek. A přidal jsem slaďák Vendemnia Tardiva, směs Procanica a Grechetta, který před několika lety získal dokonce nejprestižnější italské vinařské ocenění Tre Bicchieri Gambero Rosso (namísto Campo del Guardiano, které je dostává každoročně). Kdo nemáte rád(a) sladké, můžete napsat do poznámek a vyměnit je za některé suché víno. K tomu přidám vzpomínku, jak mi Giovanni Dubini vyprávěl, že se Orvieto Classico dělalo 2500 let jako vesnické víno a jak ho dodnes dělá podobně a autenticky. Zeptal jsem se, jak do těch autentických vesnických vín zapadá botrytický slaďák (znalci přeci pijí jen suchá vína, mrk mrk). Giovanni klidně odpověděl, že slaďák do toho patří perfektně, protože dříve se prý vína pila sladká, a lidé je vyhledávali, protože zbytkový cukr v nich brali jako důležitý doplněk běžné stravy. Chtěli něco podstatnějšího, řekl mi. Kdo si to chcete zapamatovat pro poučení, doporučuju podpořit paměť nákupem bedýnky z Palazzone!

Aby to nebylo tak jednoduché, přidám ohlédnutí do historie. Dnešní denominační předpisy určují minimální a maximální poměry jednotlivých odrůd výrazně jinak, než bylo běžné před zavedením denominace. Dříve v Orvietu nebylo tolik Grechetta, to prosadily až denominační předpisy. To staré, předdenominační Orvieto Dubini vyrábí taky. Jmenuje se Musco, má pro něj vyhrazený malý sklep vysekaný v tufové skále a tam ho dělá bez moderní techniky, bez elektřiny, se starým lisem a středně velkými dubovými sudy. Je to svého druhu vinařská archeologie a vzácnost. Víno stojí tisícovku a v základních bedýnkách nebude, ale jestli se najde pár zájemců, tak ho přivezu. Nově vyrábějí i sekt (Spumante) klasickým kvašením v lahvi z odrůd Verdello a Chardonnay, ale cena je hodně vysoká a ochutnával jsem jen nehotový sekt v roce 2021, takže ho najdete až v posledním výběru okázalého luxusu!

Vždycky jsem tvrdil, že do letních veder jsou nejlepší vína z regionů, kde takové vedro je. Dvě vína Orvieto Classico (Terre Vineate a Campo del Guardiano) a Grechetto to dokonale splňují díky tufové mineralitě, čistotě a až německé preciznosti výroby. Připravil jsem pro vás dvě nabídky:

Bedýnka A, všechno
2x Terre Vineate 2023 (14 EURO ve vinařství) – 350 Kč
Grechetto IGT 2023 (13 EURO) – 330 Kč
Campo del Guardiano 2021 (20 EURO) – 580 Kč
Vendemnia Tardiva 2023 – 540 Kč
Piviere Sangiovese IGT 2022 (16 EURO) – 400 Kč
celkem 2 550 Kč

Bedýnka B, úsporná a chlastací
2x Terre Vineate 2023 – 350 Kč
2x Grechetto IGT 2023 – 330 Kč
2x Piviere Sangiovese IGT 2022 – 400 Kč
celkem 2 160 Kč

Bedýnka C, luxus pro autentické zhýralce
Musco 2021 – 990 Kč
Spumante Metodo Classico 2019 – 990 Kč
Vendemnia Tardiva 2023 – 540 Kč
celkem 2 520 Kč

Přihlášky prosím do pondělí 1. července, potom víno objednám a po 15. červenci ho chci rozesílat. Tak bychom stihli Víno do vedra z Orvieta do konce fotbalového mistrovství a před olympiádou :-) Dovolené nám to nezkazí – kdo budete v červenci pryč, napište mi a já víno pošlu se zpožděním. Ceny zahrnují i dopravu (v Praze po domluvě přivezu, mimo Prahu pošlu poštou jako Balík na Poštu) za předpokladu objednání alespoň šesti lahví. Těším se na vaše přihlášky, přihlaste se co nejdříve tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dokaž, že jsi člověk! *